- z technicznego na nasze
- Posts
- 🧰 Te aplikacje pomogą Ci w 2025 roku
🧰 Te aplikacje pomogą Ci w 2025 roku
Czasami trudno jest znaleźć i wybrać najlepsze aplikacje, które mogą się przydać do pracy. Mam dla Ciebie nową listę takich, na które warto zwrócić uwagę w 2025 roku.
Cześć! 👋
Na ostatnie wydanie w tym roku (tak – newsletter udaje się na świąteczną przerwę) przygotowałem dla Ciebie kilka ciekawych materiałów.
Po pierwsze, w dzisiejszej wiadomości znajdziesz link do nowej listy aplikacji, na które warto zwrócić uwagę w 2025 roku. Lista jest podzielona na kategorie i konkretne zastosowania – wybierz te, które najbardziej Ci pasują.
Ostatnio miało też miejsce kilka ciekawych premier w zakresie Sztucznej Inteligencji – informacje na ich temat znajdziesz w dzisiejszym 👀 Warto zobaczyć.
Z kolei w ramach 💬 ztechnicznego plus pokażę Ci, jak korzystać z nowej funkcji kanwy w ChatGPT i podpowiem, jak szybko tworzyć nowe dokumenty w pakiecie biurowym Google.
W międzyczasie mam też do Ciebie małą prośbę, ale jej szczegóły znajdziesz w trakcie dzisiejszej lektury.
To co, zaczynamy? ✌️
🔥 Temat wydania:
Te aplikacje pomogą Ci w 2025 roku
Jednym z bonusów za zapis do newslettera jest lista ponad 140 przydatnych aplikacji.
W odpowiedzi na Wasze sugestie, przygotowałem bardziej przystępną wersję tej listy. Mimo, że w dotychczasowej liście wszystkie aplikacje były warte uwagi, a każda z nich miała przypisaną kategorię i opis, to cała lista była dosyć trudna w użytku.
Dlatego przygotowałem nieco krótszą, ale bardziej konkretną listę, podzieloną na kategorie.
Z większości tych aplikacji korzystam sam i dlatego polecam Ci je z czystym sumieniem.
Listę znajdziesz tutaj: 🧰 Lista aplikacji, które pomogą Ci w pracy
Miłego korzystania!
PS. Pamiętaj, że idealne aplikacje nie istnieją i jeśli korzystasz już z aplikacji do zarządzania zadaniami, która jest w porządku, to często nie ma sensu jej zmieniać ;)
📋 Już czas planować kolejny rok. Mam więc prośbę.
Korzystając z okazji, że to wydanie jest nieco krótsze pod względem treści tekstowej, chciałbym tu dodać nieco prywaty i małą prośbę.
Jak być może wiesz (czasem o tym wspominam), pisanie tego newslettera sprawia mi ogromną frajdę. Każde wydanie staram się dopracować w najmniejszych szczegółach. Wiem, że nie zawsze jest idealnie i być może zauważyłeś/aś czasem drobne potknięcia, ale mam nadzieję, że nie wpłynęły one znacząco na Twój odbiór treści.
Nie tworzę jednak tego newslettera wyłącznie dla własnej satysfakcji – moim głównym celem jest dostarczenie wartości Tobie.
Dlatego chciałbym prosić Cię o podzielenie się feedbackiem i Twoją perspektywą na temat tego, co tutaj robię. Twoja odpowiedź pomoże mi stworzyć plan publikacji na kolejny rok i wprowadzić zmiany, które będą jeszcze lepiej odpowiadać na Twoje potrzeby.
Ostatnią taką ankietę przeprowadziłem rok temu i pozwoliła mi ona wprowadzić wiele ulepszeń. Wierzę, że podobnie będzie i tym razem, dlatego serdecznie zapraszam do wypełnienia ankiety lub podzielenia się Twoją opinią, przez odpowiedzenie na tę wiadomość.
Zawsze czekam po drugiej stronie skrzynki!
Z góry dziękuję!
👀 Warto zobaczyć
🚔 Bardzo ważny film Mateusza Chroboka na temat reklam promujących oszustwa, które są plagą serwisów społecznościowych – szczególnie Facebooka, czy Instagrama. Tym, co dolewa tutaj oliwy do ognia, jest postawa Mety (właściciela tych platform), który za nic ma zgłoszenia użytkowników, a karze tych, którzy o tym procederze mówią głośno. Warto zobaczyć.
🚨 Zbliżają się święta, a wraz z nimi czas spotkań z rodziną. Poza świątecznymi życzeniami warto też porozmawiać ze swoimi bliskimi o kwestiach bezpieczeństwa cyfrowego i wesprzeć ich w zastrzeżeniu numeru PESEL. Zachęcam też do podzielenia się tym odcinkiem podcastu.
🎅 OpenAI dodało do funkcji zaawansowanej rozmowy w ChatGPT głos… Świętego Mikołaja. Będzie on dostępny tylko przez ograniczony czas i może być świetną frajdą szczególnie dla dzieci.
🔍 Google zaprezentował światu kolejną wersję swojego algorytmu SI – Gemini 2.0. Nowy model może przyjmować dane w różnych formatach (tekst, grafika, wideo, czy audio), a także w różnych formatach odpowiadać. Z założenia ma on także pozwolić na budowanie agentów, czyli aplikacji samodzielnie planujących i wykonujących określony zestaw zadań. Poza tym firma zaprezentowała też funkcję Deep Research, która ma samodzielnie zbierać dane dla zapytania użytkownika i generować zaawansowane raporty.
🎥 Po miesiącach oczekiwania, OpenAI udostępniło swój projekt Sora, służący do generowania wideo. Obecnie usługa nie jest dostępna w Polsce, więc aby się do niej zalogować, potrzebny będzie VPN zmieniający naszą lokalizację (np. na USA). Aby generować filmy, trzeba mieć także aktywną subskrypcję ChatGPT Plus. Co ciekawe, swój model do generowania wideo zaprezentowało także Google – nie jest on jednak dostępny do użytku.
💰 ChatGPT otrzymał nowy próg cenowy. Do dotychczasowego pakietu Plus za $20 miesięcznie oraz pakietu zespołowego, dołączył ChatGPT Pro za… $200 miesięcznie. Pozwala on między innymi na nieograniczony dostęp do modelu o1, o1-mini i o1-pro, a także generowanie filmów w Sora w lepszej jakości i ilości.
🐦 Grok, Sztuczna Inteligencja od Xa stała się dostępna za darmo w ramach platformy X. Na tle innych wyróżnia ją dostęp do aktualnych danych właśnie ze swojej rodzimej platformy oraz całkiem niezły generator grafik.
🧰 Polecana aplikacja:
HabitNow i Streaks
Dzisiaj mam Ci do polecenia dwie aplikacje – w zależności od tego, z jakiego telefonu korzystasz na co dzień.
Są to:
Obie aplikacje służą do śledzenia nawyków, a ich celem jest przypominanie o postanowieniach i motywowanie nas przez mechanizm serii.
Budowanie nawyków wbrew pozorom nie jest łatwe. Zwykle na początku mamy mocne postanowienie poprawy, a później… no cóż, bywa różnie. Mechanizm serii polega na tym, że każdego dnia dokładamy cegiełkę do ciągu dni, w których udało nam się utrzymać dany nawyk.
Gdy przy 20 dniu serii przyjdzie zwątpienie, to szkoda nam będzie zaprzepaścić nasz dotychczasowy wynik i zaczynać od nowa.
Takie jest przynajmniej założenie, bo dużo zależy od naszego nastawienia i tego, jakie postanowienia i nawyki chcemy wprowadzić do naszego życia. Aplikacje nie wykonają za nas całej pracy, ale mogą nam pomóc się zmotywować, a to już coś.
🚀 Krok po kroku:
Funkcja kanwy w ChatGPT. Jak jej używać?
Powoli przyzwyczailiśmy się już do tego, że rozmowa ze Sztuczną Inteligencją ma formę czatu, w którym każda kolejna wiadomość jest generowana zupełnie od początku.
Ma to swoje plusy, bo wygląda całkiem naturalnie i jeśli rzeczywiście interesuje nas rozmowa, wymiana zdań, czy burza mózgów, to taka forma jest w porządku.
Problem pojawia się wtedy, gdy naszym celem jest stworzenie konkretnego efektu – na przykład artykułu na bloga, wiadomości e-mail, czy posta do sieci społecznościowej.
A gdyby tak można było pracować z asystentem SI trochę tak, jak ze współpracownikami, we wspólnym dokumencie tekstowym? Gdzie każdy może sugerować zmiany, dodawać komentarze i wziąć równy udział w tworzeniu dokumentu?
No cóż… poznaj funkcję „kanwy”.
💡 Szybka porada:
Twórz nowe dokumenty w Google Drive, z paska adresu w przeglądarce
Niezależnie od tego, z jakiej przeglądarki internetowej korzystasz, możesz tworzyć dokumenty w pakiecie biurowym Google, bezpośrednio z paska adresu.
Wystarczy, że otworzysz odpowiedni adres:
Jeśli aktywnie korzystasz z tego pakietu, to możesz też dodać sobie te adresy jako zakładki – będziesz je mieć wtedy zawsze pod ręką.
👋 Hej! Czy moje treści są dla Ciebie przydatne?
Jeśli doceniasz moje treści i pomagają Ci one na co dzień, to możesz pomóc mi rozwijać ten newsletter, wspierając go kubkiem gorącej kawy. Z góry dziękuję!
Jak oceniasz to wydanie?Klikając w opcję poniżej, pomagasz mi w pracy nad kolejnymi wydaniami. Z góry dziękuję! |
⭐ Bonusy dla subskrybentów
Nie wiesz, jak zalogować się, żeby zobaczyć bonusy? Zobacz instrukcję.
I to już koniec na dzisiaj!
Jako że to ostatnie wydanie w tym roku, chcę Ci życzyć wszystkiego dobrego w nadchodzące święta, dużo spokoju, odpoczynku i rodzinnego ciepła. A w Nowym Roku z kolei samych dobrych chwil i spełnienia wszystkich celów, które sobie postawisz.
Do zobaczenia w kolejnym wydaniu!
Reply