🛡️ Wszystko, co musisz wiedzieć o zastrzeżeniu PESEL

Zastrzeganie numeru PESEL będzie miało moc sprawczą od 1 czerwca 2024. To od tego dnia niektóre instytucje będą musiały sprawdzać bazę zastrzeżeń.

Cześć! 👋

w ostatnim czasie zebrało się trochę nowości, ciekawych zapowiedzi i premier – sam musiałem nadrobić pourlopowe zaległości i wybrać dla Ciebie te bardziej ciekawe. 

Dlatego w tym tygodniu przybywam to Twojej skrzynki z lekkim opóźnieniem, ale jak zwykle z pełnym treści wydaniem. 🫡

Plan na dzisiaj:

  1. 🔥 Temat wydania: Wszystko, co musisz wiedzieć o zastrzeżeniu PESEL;

  2. 👀 Warto zobaczyć:

    1. Nowa wersja ChatGPT za darmo – co potrafi GPT-4 Omni?

    2. Przeglądarka Arc jest już na Windows 11;

    3. Asynchroniczna komunikacja w pracy zdalnej – jak to zrobić dobrze?

    4. Jak prowadzenie dziennika pracy może pomóc Ci być bardziej produktywnym?

    5. Rozszerzenia do Google Gemini są już dostępne w Polsce;

    6. Asystent Claude jest już dostępny w Europie (także w Polsce);

    7. ElevenLabs będzie generował muzykę;

    8. Masz iPhone? Możesz już instalować aplikacje z innych sklepów;

  3. 🧰 Polecana aplikacja: Intu;

  4. 🎧 Polecany podcast: Skąd wziąć pomysł na automatyzację i co z nim zrobić?

  5. ⭐️ Bonusy dla subskrybentów;

Jak widzisz tematów mamy sporo, więc – nie przedłużając – życzę udanej lektury ✌️

🔥 Temat wydania: Wszystko, co musisz wiedzieć o zastrzeżeniu PESEL

Od 1 czerwca (czyli już za niecałe 2 tygodnie) banki, notariusze i firmy telekomunikacyjne będą musiały respektować zastrzeganie przez nas numerów PESEL.

Niezależnie od tego, czy dokonałeś już zastrzeżenia, zamierzasz to zrobić lub przeciwnie – nie masz takiego zamiaru – warto wiedzieć, z czym to się wiąże, żeby bardziej świadomie podjąć decyzję i pomóc swoim bliskim. 

Postaram się to opowiedzieć krótko i bezboleśnie.

🛡️ Przed czym chroni zastrzeżenie PESEL?

Są dwa główne zagrożenia, z którymi zastrzeżenie PESEL może Ci pomóc.

Po pierwsze, gdy twój PESEL będzie zastrzeżony, nikt w Twoim imieniu nie wykona operacji finansowych, czy notarialnych.

Nasze dane czasami wyciekają i nie o wszystkich takich wyciekach wiemy. Przestępcy mogą je wykorzystywać na przykład do tego, żeby wyłudzić kredyt, czy pożyczkę. Z zastrzeżonym PESELem nie będą mieli takiej możliwości.

Po drugie, duża wypłata gotówki w banku jednego dnia również nie będzie możliwa. I to zabezpieczenie będzie działać przez 12 godzin od wycofania zastrzeżenia.

Ochroni to Ciebie i Twoich bliskich przed oszustwami metodą „na policjanta”. Jest wiele historii osób, do których zadzwonili przestępcy, podając się za policję i pod pozorem „zabezpieczenia pieniędzy” skłonili do ich wypłaty i przekazania obcej osobie.

Dzięki buforowi 12 godzin nie będzie to już takie łatwe, a ofiary takich ataków będą miały czas ochłonąć i zastanowić się, czy naprawdę są w niebezpieczeństwie.

🛑 Czego nie zrobisz po zastrzeżeniu?

Jakie działania nie będą możliwe do wykonania, gdy nasz PESEL będzie zastrzeżony?

Oto one:

  1. Zawarcie umowy kredytu/pożyczki;

  2. Otworzenie konta oszczędnościowego;

  3. Podpisanie umowy z operatorem telekomunikacyjnym;

  4. Załatwienie u notariusza spraw związanych z zakupem / sprzedażą nieruchomości.

  5. Wypłacenie jednego dnia gotówki o wartości większej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia;

Czy to utrudni Ci życie? W pewnym sensie tak, bo trzeba będzie pamiętać, żeby wycofać zastrzeżenie, jeśli będziesz chciał wykonać którąś z tych czynności.

Ale czy to duże utrudnienie?

Biorąc pod uwagę to, jak proste jest zastrzeganie i wycofywanie zastrzeżenia – zupełnie nie jest to kłopotliwe. Po prostu, gdy będziesz tego potrzebować, wycofasz na chwilę zastrzeżenie, a przez cały pozostały czas to zabezpieczenie będzie Cię chronić.

🤔 Jak zastrzec?

Najprościej – przez aplikację mObywatel. Można ją zainstalować w telefonie lub zalogować się przez przeglądarkę na mobywatel.gov.pl.

Jest to o tyle wygodne, że pozwoli Ci zarządzać zastrzeżeniem z poziomu telefonu. Szybko dokonasz zastrzeżenia, szybko również będziesz w stanie je wycofać, gdy będzie taka potrzeba.

Będzie to też można zrobić w urzędzie gminy, a także w bankach i na poczcie, ale tylko w tych placówkach, które dadzą taką możliwość (mają w tej kwestii dowolność).

Żadna z tych opcji nie jest jednak tak wygodna, jak aplikacja mObywatel, szczególnie gdy przychodzi do wycofania zabezpieczenia.

🟢 Jak wyłączyć zastrzeżenie?

Jeśli będziesz chciał wycofać zastrzeżenie PESEL, podobnie jak w przypadku jego zastrzeżenia, najłatwiej zrobić to z poziomu mObywatela.

Alternatywnie do wyboru będziemy mieli także urząd gminy. 

Co ciekawe, wycofując zastrzeżenie, można określić czas obowiązywania tego wycofania, po którym zostanie ono automatycznie przywrócone. 

Dzięki temu możemy wycofać zastrzeżenie tylko np. na jeden dzień i mieć gwarancję, że później zastrzeżenie włączy się samo.

💬 Podsumowanie — czy warto?

TAK!

Zastrzeżenie numeru PESEL można traktować jako dodatkową warstwę zabezpieczenia. 

Podobnie, jak inne mechanizmy, które mają na celu nas chronić, tak i ten wymaga włożenia w niego nieco wysiłku, ale na skorzystanie z aplikacji mObywatel powoduje, że ten wysiłek jest minimalny.

Warto zastrzec PESEL sobie i nauczyć bliskich korzystania z tego mechanizmu. Nie jest to trudne, a może uchronić przed przykrymi konsekwencjami.

☕️ A może mała kawa?

Jeśli chcesz wesprzeć ten newsletter i to możesz rozważyć postawienie mi kawy, korzystając z przycisku poniżej. Jest to całkowicie opcjonalne, tak czy inaczej dalej będziemy kumplami. Pozwoli mi to jednak dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Z góry dziękuję ✌️

Tymczasem już nie przedłużam, przechodzimy do właściwej części 👇

👀 Warto zobaczyć

🔥 Nowa wersja ChatGPT za darmo – co potrafi GPT-4 Omni?
https://ztnn.pl/dfy86d
Tydzień temu OpenAI zaprezentowało światu nową wersję swojego algorytmu — GPT-4 Omni (w skrócie: GPT-4o). Jest on już dostępny dla wszystkich i to nawet w wersji darmowej ChatGPT (z pewnymi ograniczeniami). Warto wypróbować.

Nowy model umie lepiej rozumieć dźwięk, wideo i tekst. Odpowiada przy tym dużo szybciej. Usprawnione zostały też aplikacje mobilne, a OpenAI powstała aplikacja na komputery z macOS.

To, co powoduje największe wrażenie (i nie oszukujmy się – dyskomfort) to sposób, w jaki działa konwersacja z asystentem w aplikacji mobilnej. SI może na nas patrzeć, analizując jednocześnie to, co mówimy i to, co dzieje się dookoła nas. 

Asystent może przy tym wcielać się w różne role i także odpowiadać nam wyrażając przy tym emocje. W jego wypowiedziach bez problemu odnajdziemy wirtualny śmiech, radość, czy powagę.

Koniecznie zobacz filmy demo w powyższym linku i daj znać, co myślisz. Sam, oglądając te materiały, czułem ciekawość, ale też niepokój.

🔥 Przeglądarka Arc jest już na Windows 11
https://ztnn.pl/5a318k
O tym, dlaczego lubię Arc, pisałem jakiś czas temu na blogu (Jaka przeglądarka zamiast Chrome? Wypróbuj Arc!). Wtedy jeszcze była to przeglądarka dostępna tylko na system macOS. 

Całkiem niedawno się to jednak zmieniło i dzisiaj można już korzystać z Arc także w wersji na Windows 11. 

Polecam spróbować!

🔥 Asynchroniczna komunikacja w pracy zdalnej – jak to zrobić dobrze?
https://ztnn.pl/5zkxbj
W jednym z wydań newslettera opowiadałem o tym, jak dobrze się komunikować, pracując zdalnie (znajdziesz go tutaj). Jednym z punktów było tam zagadnienie komunikacji asynchronicznej.

Komunikacja asynchroniczna to taka, która odbywa się w różnym czasie dla różnych osób, które biorą w niej udział. Czyli zamiast umawiać się na spotkanie, piszemy lub nagrywamy wiadomości i wymieniamy się z innymi osobami. 

Ograniczamy dzięki temu rozpraszacze i pozwalamy naszym współpracownikom pracować w swoim tempie. 

Jeśli interesuje Cię ten temat, to polecam załączone wydanie newslettera Marcina Dygudy, który opowiada w nim o tym, jak efektywnie korzystać z komunikacji asynchronicznej, kiedy będzie to dobre rozwiązanie, a kiedy wręcz przeciwnie.

🔥 Jak prowadzenie dziennika pracy może pomóc Ci być bardziej produktywnym?
https://ztnn.pl/0f9te2
Miewasz czasami problemy ze skupieniem się w pracy? Istnieje kilka rozwiązań tego problemu, a jednym z nich jest proponowany przez Michała Śliwińskiego „dziennik pracy”.

O co w nim chodzi?

Zaczynamy od stworzenia szablonu z listą przedziałów czasowych, w których pracujemy. Możemy wybrać jakiś okres (np. 30 minut) i wpisać w szablonie takie półgodzinne przedziały. 

Później, co ten określony czas, zaznaczasz w utworzonym terminarzu, czym zajmowałeś się w danym przedziale. Im prostsze oznaczenie (np. ikona), tym lepiej.

Takie podejście może przyczynić się do poprawy Twojej produktywności, a po każdym dniu pozwoli zobaczyć, na czym minął Ci dzień. 

Więcej dowiesz się z wpisu Michała.

🔥 Rozszerzenia do Google Gemini są już dostępne w Polsce
https://ztnn.pl/ffochs
Od kilku dni możemy już w Polsce korzystać z rozszerzeń do asystenta SI od Google – Gemini. Dzięki nim, asystent może uzyskiwać dostęp do danych na naszym dysku Google Drive, YouTube, map, czy wyszukiwarki lotów i hoteli. 

Gmail to obecnie najbardziej popularna skrzynka e-mail, wiele osób korzysta też z usług Google na co dzień. Po wyrażeniu zgody, asystent będzie mógł czerpać dane z tych usług i korzystać z nich, odpowiadając na nasze pytania.

Warto również dodać, że Google pracuje nad mechanizmem przechowywania wspomnień przez asystenta. Ma to mu pozwolić zapamiętywać najważniejsze informacje z naszych rozmów i wykorzystywać je w kolejnych konwersacjach.

🔥 Asystent Claude jest już dostępny w Europie (także w Polsce)
https://ztnn.pl/hjycsw
Claude to asystent SI, który przez wiele osób jest uważany za lepszego, niż ChatGPT, czy Gemini. Jest on oparty o całkowicie oddzielny model, więc efekty jego wirtualnej pracy mogą być zupełnie inne.

Do tej pory nie był on dostępny w Europie, ale właśnie się to zmieniło. Jeśli chcesz wypróbować jego możliwości, to możesz już to zrobić bez problemu, a jeśli dodatkowo korzystasz na co dzień z iPhone, to możesz skorzystać z aplikacji mobilnej. 

Jeśli spróbujesz, to koniecznie daj znać, jak wrażenia!

🔥 ElevenLabs będzie generował muzykę
https://ztnn.pl/76c8eu
ElevenLabs, znany dotychczas z bardzo (naprawdę bardzo!) dobrego algorytmu generowania mowy z tekstu, będzie niedługo generował muzykę. 

Firma opublikowała na swoim profilu na Twitterze przykłady. Wszystkie utwory powstały z wykorzystaniem krótkiego polecenia. Opublikowane materiały są lepsze niż niektóre dostępne już na rynku rozwiązania.

🔥 Masz iPhone? Możesz już instalować aplikacje z innych sklepów
https://ztnn.pl/3kxu6m
Unia Europejska wymusiła na Apple otworzenie systemu iOS na zewnętrzne sklepy z aplikacjami. Ma to wpłynąć na poprawę konkurencyjności i dać użytkownikom lepszy wybór w tym, skąd instalują oprogramowanie. 

Dzięki temu będą powstawać niezależne sklepy, oferujące aplikacje, które nie koniecznie są dostępne w oficjalnej dystrybucji.

Pamiętaj jednak, że instalując aplikacje, zawsze warto upewnić się, że będą one bezpieczne. Niezależnie od źródła pochodzenia aplikacji warto też nie dawać im uprawnień większych, niż wymagane (jeśli kalkulator prosi o uprawnienia do lokalizacji, czy zdjęć, to wiedz, że coś jest nie tak 😅).

  🎧 Polecany podcast: Skąd wziąć pomysł na automatyzację i co z nim zrobić?

Dużo w swoich treściach opowiadam o automatyzacjach. To dlatego, że naprawdę wierzę, że korzystanie z nich może znacząco wpłynąć na naszą codzienność. 

Jeśli jednak dopiero zaczynasz z automatyzacjami, to możesz czuć się nieco zagubiony/a. W ostatnim odcinku podcastu opowiadałem o tym, jak znaleźć pomysł na automatyzację i co z nim zrobić dalej, żeby stworzyć działający dla nas automatycznie proces.

Ten odcinek zawiera też wersję tekstową (zredagowaną), więc jeśli nie masz ochoty słuchać, to zapraszam do lektury!

🧰 Polecana aplikacja: Intu

Nie wiem, czy wiesz, ale obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Medytacji. I z tej okazji polecam Ci dzisiaj jedną z najlepszych, polskich aplikacji, które wspierają medytowanie - Intu.

Aplikacja zawiera tzw. medytacje prowadzone, czyli takie, w których lektor kieruje Cię przez cały proces, mówi co masz robić, jak oddychać, na co zwrócić uwagę. Dzięki temu łatwiej jest zacząć i kontynuować swoją medytacyjną praktykę.

W aplikacji znajdziesz darmowy kurs wprowadzający, dzięki któremu w ciągu 7 dni nauczysz się podstaw medytacji, a jeśli Ci się spodoba, to dostęp do innych, dłuższych i bardziej zaawansowanych praktyk możesz wykupić w ramach subskrypcji.

⭐ Bonusy

3 wcześniejsze wydania newslettera

To by było na tyle.

Co prawda dzisiaj mamy wtorek, a nie poniedziałek, ale mimo wszystko życzę Ci udanego tygodnia i do zobaczenia już niedługo! 👋

Reply

or to participate.