🖼️ Ładne grafiki w Midjourney, bez złożonych poleceń

Proste sposoby na poprawę jakości generowanych obrazów w Midjourney, dzięki referencjom. W tym wydaniu także o automatycznych notatkach ze spotkania, kopiowaniu tekstu ze zdjęć i szybkim podglądaniu plików na Windows.

Dzień dobry! 👋

A więc oficjalnie: mamy wiosnę, a wraz z nią pierwsze wydanie tego newslettera, w tej pięknej porze roku 🥳

W dzisiejszym wydaniu opowiem Ci o korzystaniu z referencji w Midjourney do generowania ładniejszych i bardziej spójnych z sobą grafik. Polecę Ci też aplikację, która pozwoli Ci szybko podglądać pliki, jeśli korzystasz z systemu Windows.

W ramach 💬 ztechnicznego plus skonfigurujemy aplikację, która będzie automatycznie robić dla Ciebie notatki ze spotkań online i powiem Ci też, jak szybko kopiować tekst ze zdjęć i grafik w Twoim telefonie.

Życzę Ci miłej lektury! ✌️

🔥 Temat wydania:
Jak generować ładne grafiki w Midjourney, bez pisania zaawansowanych poleceń?

Zaryzykuję stwierdzeniem, że Midjourney to jedna z tych usług, które w dziedzinie generowania grafik z wykorzystaniem SI rozwija się najszybciej.

W dzisiejszym wydaniu newslettera opowiem Ci o sposobie na generowanie świetnych grafik w Midjourney i to nawet bez potrzeby pisania złożonych poleceń.

Innymi słowy – te sposoby pozwolą Ci wygenerować lepsze i – co ważne – powtarzalne rezultaty, bez konieczności mozolnego dopracowywania opisu generowanej grafiki.

🎯 Dobre polecenie w generowaniu grafik

Zanim jednak do tego przejdziemy, chciałbym na moment zatrzymać się na składnikach dobrego polecenia do generowania grafik.

Podając dalej, za oficjalną dokumentacją Midjourney, dobre polecenie to takie, które:

  1. Bezpośrednio opisuje to, co chcesz zobaczyć (ilustracja kotka, narysowana z użyciem długopisu), niż akcję, którą chcesz wykonać (pokaż mi ilustrację...);

  2. Jest krótkie, konkretne i napisane w języku angielskim (możesz napisać po polsku i przetłumaczyć);

  3. Zawiera definicję szczegółów, takich jak temat główny, rodzaj grafiki, środowisko, oświetlenie, kolory, nastrój, rodzaj kompozycji;

Chcąc stworzyć bardziej zaawansowane polecenia możesz dodatkowo użyć w nich parametrów, które pozwalają wpływać na cechy docelowej grafiki.

Jednym z dostępnych parametrów jest na przykład proporcja wymiarów (ang. aspect ratio). Jeśli utworzymy polecenie ilustracja słodkiego kotka, narysowana z użyciem długopisu --aspect 2:1, to wynikowa grafika będzie pozioma, a --aspect 1:2 da Ci grafikę pionową.

Pisząc polecenia możesz dodawać do nich parametry, jak w przykładzie powyżej, ale jeśli korzystasz z interfejsu w przeglądarce, to są one też widoczne w ustawieniach polecenia.

Formularz ustawiania parametrów Midjourney.

🖼️ Obraz wart więcej, niż 1000 słów

No dobrze, ale o ile warto jest znać i rozumieć podstawowe zasady pisania poleceń do generowania grafik, to obiecałem Ci na początku, że ograniczymy konieczność ich pisania.

W jaki sposób można to osiągnąć?

Midjourney pozwala dołączać do poleceń referencje, które mówią mu:

  • "taka postać ma być na grafice" (referencja do osoby, postaci, zwierzęcia)

  • "taki ma być styl grafiki" (referencja do stylu i cech grafiki)

  • "to powinno się znaleźć na grafice" (automatycznie generowany prompt z grafiki)

Używanie referencji daje więc algorytmowi sygnał aby bezpośrednio odniósł się do przesłanych mu materiałów, w konkretnym obszarze.

I jeśli korzystamy z interfejsu Midjourney, dostępnego przez przeglądarkę, to dodawanie tych referencji jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć ikonę obrazu i przeciągnąć grafiki, do których chcemy się odnieść, na specjalny obszar.

Następnie możemy wskazać dla każdej grafiki, w jaki sposób powinna być ona traktowana, wybierając odpowiednią ikonę roli (od lewej: referencja do postaci, stylu, zawartości).

Wybieranie rodzaju referencji.

W ten sposób możesz napisać proste polecenie i dodać do niego kilka grafik, np. osób/zwierząt, czy grafikę prezentującą oczekiwany styl zdjęcia, a algorytm dostosuje się do tych informacji.

🔗 Gotowe referencje do styli

Co ciekawe, nie trzeba wgrywać zdjęcia, aby odnieść się do jego stylu. Parametr stylu może też przyjmować wartość numeryczną, a w internecie można znaleźć tzw. bazy styli do Midjourney. Są to na przykład:

W każdym z nich wystarczy znaleźć grafikę, której styl chcemy wykorzystać i skopiować wartość parametru sref (będzie to np. --sref 6455654758).

Taki tekst dodajemy na koniec naszego polecenia i wtedy generowana grafika będzie posiadać interesujące nas cechy.

Polecenie będzie wtedy wyglądać na przykład tak: Illustration of a cat in a garden --sref 6455654758.

Poniżej możesz zobaczyć kilka przykładów grafik, wygenerowanych w podobny sposób:

  • Polecenie "Illustration of a cat"

  • Dołączona grafika referencyjna do postaci (zdjęcie kota)

  • Inny parametr sref

Grafiki wygenerowane z tego samego polecenia, z innym stylem referencyjnym.

💬 Podsumowanie

Jeśli następnym razem będziesz generować grafiki w Midjourney to pamiętaj, że możesz skorzystać z referencji, aby ułatwić sobie ten proces i uczynić generowane grafiki bardziej spójnymi pomiędzy sobą.

Możesz więc:

  1. Pisać krótkie i jasne polecenia;

  2. Dołączać grafiki referencyjne do osób, styli, czy zawartości;

  3. Korzystać z bazy parametrów sref do nadawania określonego stylu grafice.

Przygotowałem małą ilustrację, która pozwoli Ci szybko przypomnieć sobie o tych możliwościach – zapisz ją sobie pod ręką i korzystaj śmiało!

Ilustracja podsumowująca dostępne możliwości referencji.

I pamiętaj, że sprawdzone przez siebie parametry, czy srefy możesz zapisać w swojej bazie poleceń (o której pisałem Ci w poprzednim wydaniu) i mieć je pod ręką w przyszłości.

Daj znać, jakie grafiki udało Ci się wygenerować!

PS. Wspomnianą powyżej ilustrację publikowałem na swoim LinkedInie i Instagramie. Bardzo mi pomożesz, jeśli zostawisz tam serduszko, łapkę lub komentarz. Z góry dziękuję!

🚀 Krok po kroku:
Osobisty asystent, który zrobi notatki z Twoich spotkań

Znasz to uczucie? Jesteś na ważnym spotkaniu, próbujesz nadążyć za dyskusją, a jednocześnie zanotować wszystkie najważniejsze punkty, żeby o niczym nie zapomnieć.

W rezultacie ani nie słuchasz uważnie, ani nie notujesz dokładnie. Później trudno odnaleźć się w notatkach i przypomnieć sobie przebieg spotkania.

Brzmi znajomo?

W tym artykule poznasz Fireflies – asystenta AI, który automatycznie tworzy notatki ze spotkań online. Dowiesz się jak go skonfigurować i wykorzystać na swoich spotkaniach.

💡 Szybka porada:
Jak kopiować tekst ze zdjęcia w telefonie?

Zdarza Ci się zrobić telefonem zdjęcie lub zrzut ekranu i chcieć skopiować z niego tekst?

Zarówno w nowych wersjach Androida, jak i iOS, istnieją funkcje, które na to pozwalają. Jak więc to zrobić?

W iOS funkcja ta nazywa się Tekst na żywo i włączysz ją, otwierając Ustawienia -> Ogólne -> Język i region. Po włączeniu, otwierając zdjęcie z tekstem w galerii lub kierując aparat na tekst, zobaczysz ikonę dokumentu w prawym, dolnym rogu. Jej naciśnięcie spowoduje podświetlenie tekstu do skopiowania.

W Androidach sytuacja jest nieco bardziej złożona, bo konkretny przypadek zależy od tego, jaki masz telefon:

  1. Jeśli masz telefon Samsung, to ikonę zaznaczania tekstu (ikona z literą “T”) zobaczysz w prawym, dolnym rogu, po otworzeniu zdjęcia w galerii.

  2. Dla starszych urządzeń Samsung, możesz użyć ikony oka w prawym, górnym rogu, w widoku zdjęcia.

  3. Jeśli żadna z tych opcji nie jest dla Ciebie dostępna, to uniwersalnym rozwiązaniem będzie użycie aplikacji Obiektyw Google – znajdziesz ją w Sklepie Play. Wystarczy wtedy z jej pomocą zrobić zdjęcie tekstu lub wybrać w niej zdjęcie/grafikę z galerii.

Dzięki temu szybko skopiujesz tekst z dowolnego zdjęcia, grafiki, czy zrzutu ekranu.

☕ Jeśli moje treści Ci się przydają, to możesz wesprzeć ten newsletter kubkiem gorącej kawy.

🧰 Polecana aplikacja: QuickLook

Logo QuickLook.

QuickLook to prosta aplikacja dla systemu Windows, która dodaje funkcję podglądania różnego rodzaju dokumentów (podobną do szybkiego podglądu znanego z macOS).

Po zainstalowaniu aplikacji wystarczy że zaznaczysz dowolny plik na dysku (aplikacja obsługuje ogrom różnych formatów) i naciśniesz spację.

Zobaczysz wtedy – no właśnie – szybki podgląd, a używając strzałek na klawiaturze, będziesz przełączać się pomiędzy kolejnymi plikami na dysku.

PS. Jeśli korzystasz z macOS, to masz tę opcję już wbudowaną – wystarczy zaznaczyć dowolny plik lub katalog i nacisnąć spację.

Jak oceniasz to wydanie?

Klikając w opcję poniżej, pomagasz mi w pracy nad kolejnymi wydaniami. Z góry dziękuję!

Login or Subscribe to participate in polls.

⭐ Bonusy dla subskrybentów

Nie wiesz, jak zalogować się, żeby zobaczyć bonusy? Zobacz instrukcję.

I to już koniec na dzisiaj!

Życzę Ci dobrego dnia i do zobaczenia w kolejnym wydaniu!

Reply

or to participate.