- z technicznego na nasze
- Posts
- 🧩 Twój własny system pracy z asystentami SI
🧩 Twój własny system pracy z asystentami SI
5 sposobów na to, żeby bardziej aktywnie i efektywnie korzystać z asystentów SI na co dzień, darmowy dostęp do pakietu Office, łatwe dodawanie wielu zadań do Todoist i więcej.
Cześć! 👋
Witam się z Tobą w ten ciepły, choć jeszcze oficjalnie zimowy, poranek i przychodzę z wydaniem dosyć praktycznym.
Opowiem Ci dzisiaj o 5 sposobach na to, żeby ułatwić sobie pracę z asystentami SI, niezależnie od tego z którego z nich na co dzień korzystasz. Mi samemu te 5 sposobów pozwoliło przenieść korzystanie z dobrodziejstw SI na zupełnie inny poziom – z takiego okazjonalnego, używanego od czasu do czasu, do swoistego codziennego wsparcia, dostępnego na wyciągnięcie ręki.
Poza tym polecę Ci aplikację, o której już nie raz wspominałem, ale która oficjalnie nie pojawiła się jeszcze nigdy w tej sekcji, a w 💬 ztechnicznego plus dowiesz się, jak za darmo możesz korzystać z Worda, Excela i PowerPointa, a także jak sprawnie dodać wiele zadań na raz do Todoist.
Życzę miłej lektury! ✌️
🔥 Temat wydania:
Twój własny system pracy z asystentami SI
Z asystentów SI można korzystać na dwa sposoby – jako okazjonalny dodatek, otwierany tylko wtedy, gdy stajemy przed trudnym problemem, lub jako naturalny, zintegrowany element naszej codziennej pracy.
Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój tych narzędzi, wierzę, że korzystniej jest dążyć do tej drugiej formy, a pomóc Ci w tym mogą Twoje własne systemy, rutyny i sposoby.
Pięcioma takimi sposobami podzielę się z Tobą dzisiaj. To metody i narzędzia, które sam wykorzystuję na co dzień i które znacząco przyspieszyły moją pracę. Pomogą Ci one szybciej wchodzić w rozmowę z asystentem, sprawniej przekazywać kontekst i wyciągać więcej z każdej interakcji.
Zaczynamy? ✌️
🔍 Twórz swoją własną bazę poleceń
W sieci znajdziesz wiele gotowych baz promptów, które nakierowują asystenta na konkretny sposób „myślenia”. Mamy tendencję do tego, żeby takie treści gdzieś sobie zapisywać i... nigdy do nich nie wracać.
Nic dziwnego, bo przeszukiwanie rozbudowanych baz wtedy, gdy potrzebujesz rozwiązać konkretny problem, to jak szukanie igły w stogu siana.
Zamiast tego:
Stwórz własną, nawet niewielką bazę poleceń w swojej aplikacji do notatek;
Zapisuj tylko te prompty, które są dla Ciebie naprawdę przydatne;
Dodawaj również własne, sprawdzone polecenia;
Zacznij je kategoryzować, według zastosowania (np. „Pisanie”, „Analiza danych”, „Burza mózgów”);
Taka osobista baza z czasem może przerodzić się w bezcenny zasób, który znacząco przyspieszy Twoją pracę.
🔁 Używaj text-expandera do powtarzalnych informacji
Dla informacji, które regularnie przekazujesz asystentowi, warto ustawić skróty w aplikacji typu text-expander (o tym, czym jest text-expander i dlaczego warto z niego korzystać, pisałem w 24 wydaniu tego newslettera).
Jakie informacje mam na myśli w tym konkretnym przypadku?
Opis każdego projektu, nad którym pracujesz i wymagania, które w nim masz;
Opis Twojej grupy docelowej i person, które w niej występują (jeśli prowadzisz firmę);
Fragmenty promptów, z których będzie można złożyć właściwe polecenia (np. opis struktury odpowiedzi, przykłady, ton wypowiedzi);
Gotowe, kompletne prompty, np. te z Twojej bazy;
Dzięki temu niezależnie od używanej platformy i faktu posiadania pakietu płatnego i struktury projektów błyskawicznie uzupełnisz kontekst o kluczowe kwestie – bez ciągłego przepisywania tych samych informacji i bez konieczności pamiętania o każdym detalu.
Tak przygotowane teksty warto też dostosowywać, gdy pojawiają się w nich zmiany. Dzięki temu, bez zmiany Twoich nawyków, będziesz przekazywać asystentowi dokładniejsze informacje.
👨💻 Zainstaluj aplikację na komputerze
Choć z większości asystentów SI można korzystać w przeglądarce, dedykowane aplikacje desktopowe oferują znacznie lepsze doświadczenie i oszczędzają cenny czas.
Swoje aplikacje desktopowe mają już ChatGPT, Perplexity, Claude i kilka innych narzędzi SI.
Jakie są przewagi korzystania z aplikacji?
Szybszy dostęp – uruchomisz aplikację jednym skrótem klawiszowym (u mnie to Shift + Option + Spacja, dla ChatGPT), zamiast otwierać przeglądarkę i szukać zakładki lub wpisywać adres.
Lepsza integracja z systemem – aplikacje desktopowe mogą korzystać z funkcji niedostępnych w przeglądarce. Na przykład ChatGPT na macOS potrafi (za Twoją zgodą) odczytywać zawartość wybranych okien w systemie (np. z Notion czy Apple Notes).
Lepsze zarządzanie plikami — łatwiej dołączysz, przeciągniesz i upuścisz pliki czy zrzuty ekranu bezpośrednio do rozmowy.
U mnie samego, rozpoczęcie korzystania z aplikacji desktopowej, znacznie zwiększyło częstotliwość korzystania z SI – właśnie dlatego, że jest zawsze pod ręką, a nie "gdzieś tam w przeglądarce".
📎 Używaj załączników
Współczesne modele SI potrafią w większości przypadków pracować na przesłanych plikach, a dodatkowo są multimodalne (czyli rozumieją różne typy tych danych wejściowych).
Warto w rozmowie z asystentami SI używać załączników, które będą wzbogacać kontekst rozmowy o potrzebne informacje.
Dzięki temu szybciej przekażesz asystentowi pełny obraz sytuacji, a jego odpowiedzi będą trafniejsze i bardziej dopasowane do Twoich potrzeb.
📱 Korzystaj z aplikacji mobilnych
Podobnie, jak w przypadku aplikacji na komputerze, warto korzystać z aplikacji mobilnych wybranych narzędzi SI.
Niektóre z nich oferują opcję naturalnej rozmowy (ta w ChatGPT jest naprawdę bardzo dobra!), ale pomijając ten aspekt, masz wtedy dostęp do swojej historii rozmów zawsze pod ręką i możesz też prowadzić rozmowę także wtedy, gdy nie ma Cię przed komputerem.
Aplikacje mobilne oferują przy tym opcję szybkiego dostępu – np. z pomocą Perplexity możesz zastąpić Asystenta Google w urządzeniach z Androidem, a na urządzeniach z iOS dodasz przycisk wyszukiwania prosto na ekranie blokady.
To dodatkowa warstwa dostępności, która sprawia, że asystent SI staje się prawdziwym wsparciem w każdej sytuacji.
💬 Podsumowanie
Efektywna praca z asystentami SI to nie tylko kwestia dobrego prompta czy wyboru odpowiedniego narzędzia. To przede wszystkim stworzenie własnego, spójnego systemu, który ułatwi Ci codzienne korzystanie z tych rozwiązań.
Pamiętaj, że – podobnie jak w przypadku nadążania za nowościami w zakresie SI, o którym pisałem w 49 wydaniu – nie musisz wdrażać wszystkich tych rozwiązań naraz. Najważniejsze to praktykować korzystanie z SI wtedy, gdy naprawdę Ci się to może przydać i w sposób, który służy Tobie.
Masz swoje porady na ten temat? Daj znać, odpowiadając na tę wiadomość – chętnie się o nich dowiem!

👉 Świetna okazja:
Word, Excel i PowerPoint dostępne za darmo w przeglądarce
Microsoft udostępnił aplikacje ze swojego pakietu biurowego (kiedyś nazywanego pakietem Office, dzisiaj – Microsoft 365 <łza nostalgii>) w formie usług dostępnych przez przeglądarkę.
Nie są one tak rozbudowane, jak pełne, płatne wersje, ale do podstawowej pracy biurowej powinny wystarczyć. Możesz dzięki temu zaoszczędzić ponad 400 zł rocznie, jeśli do tej pory płaciłeś za te narzędzia w subskrypcji.
Więcej informacji i dostęp do tych narzędzi znajdziesz tutaj.

💡 Szybka porada:
Zbiorowe dodawanie zadań do Todoist
Wyobraź sobie taką sytuację: jesteś na spotkaniu w pracy, robisz notatki i wypisujesz zadania do wykonania. Następnie chcesz przenieść stworzone zadania do Todoist.
Nie musisz w takim przypadku dodawać zadania jednego po drugim – wystarczy skopiować listę zadań, gdzie każde z nich jest w nowej linii, kliknąć "Dodaj zadanie" i wkleić całą listę.
Todoist zapyta Cię wtedy, czy chcesz dodać 3 oddzielne zadania. Po potwierdzeniu, na Twojej liście zadań zobaczysz trzy pozycje.
Co więcej, w trakcie dodawania zadań w ten sposób, Todoist analizuje treść zadania i automatycznie ustawia jego metadane. Jeśli na liście znajdzie się pozycja "Podlać kwiatki dziś", to dla takiego zadania zostanie ustawiona dzisiejsza data wykonania i tak dalej.

🧰 Polecana aplikacja: Obsidian
Obsidian to aplikacja do notowania, wspierająca metodę Zettelkasten. Oznacza to, że notatki, które w niej stworzysz, mogą być połączone pomiędzy sobą, tworząc Twój osobisty graf wiedzy.
Tego typu struktura, która nie jest ściśle powiązana z kategoryzacją w folderach, choć z początku wymaga przyzwyczajenia się, pozwala lepiej organizować wiedzę i może spowodować, że w końcu zaczniesz tworzyć wartościowe notatki, do których będziesz regularnie wracać.
Co więcej, aplikacja jest darmowa zarówno do użytku osobistego, jak i komercyjnego.
O metodzie Zettelkasten wspominałem w #47 wydaniu newslettera, a także w tym odcinku podcastu.
Jak oceniasz to wydanie?Klikając w opcję poniżej, pomagasz mi w pracy nad kolejnymi wydaniami. Z góry dziękuję! |
⭐ Bonusy dla subskrybentów
Nie wiesz, jak zalogować się, żeby zobaczyć bonusy? Zobacz instrukcję.
I to już koniec na dzisiaj!
Życzę Ci dobrego dnia i do zobaczenia w kolejnym wydaniu!
Reply