- z technicznego na nasze
- Posts
- Szybkie wyszukiwanie z Perplexity
Szybkie wyszukiwanie z Perplexity
Czym jest Perplexity i jak wykorzystać jego możliwości do szybszego zdobywania i organizowania informacji? Zobacz instrukcję krok po kroku!

Przez lata korzystania z wyszukiwarki Google, mogliśmy przyzwyczaić się do tego, że tego typu usługi, w odpowiedzi na nasze zapytanie, przedstawiają po prostu pewien zbiór źródeł, które najbardziej do niego pasują.
Aby uzyskać to, czego potrzebowaliśmy, musieliśmy taki zbiór najpierw przeszukać, odczytać z niego interesujące nas informacje, a z nich – wyciągnąć wnioski. I nie oszukujmy się, bardzo często kończyło się to na odwiedzeniu 1-2 pierwszych wyników.
Ale teraz sytuacja się zmienia, a my dostajemy narzędzia, które pozwalają dużo szybciej i sprawniej wyszukiwać informacje. Jednym z nich jest Perplexity.
Jak z niego korzystać? Dowiedz się krok po kroku!
Spis treści
🔍 Czym jest Perplexity?
Perplexity to połączenie możliwości asystentów SI z funkcjami wyszukiwarki internetowej.
Po wejściu na stronę Perplexity, zobaczymy pole tekstowe (jak to w wyszukiwarce), w które wpisujemy pytanie, a Perplexity przegląda swoje zasoby w poszukiwaniu najbardziej odpowiednich stron.
Gdy już je znajdzie, to poza tym że nam je pokaże, pobierze też ich treść i na ich podstawie generuje odpowiedź. W wybranych miejscach umieści również odnośniki do źródeł – to znaczy informację, na której ze znalezionych przez niego stron, pojawiła się dana informacja.
Dzięki takiemu modelowi działania, Perplexity ma mniejszą skłonność do halucynacji i lepiej poradzi sobie z zadaniami wymagającymi dokładności.
WAŻNE!
Perplexity jako aplikacja SI także może halucynować, więc zawsze warto sprawdzać źródła informacji, aby potwierdzić ich rzetelność i prawdziwość.
I o ile korzystanie z pola tekstowego do wyszukiwania jest dosyć intuicyjne, to w tym artykule opowiem Ci bardziej kompleksowo o możliwościach Perplexity.
Zacznijmy jednak od najważniejszego – czyli kosztów.
🫰 Czy mogę korzystać z Perlexity za darmo?
Z Perplexity można korzystać na 3 sposoby:
Bez zakładania konta, za darmo;
Po założeniu konta, za darmo;
Po założeniu konta, w wersji płatnej;
I osobiście polecam to drugie rozwiązanie.
W większości przypadków zdecydowanie wystarczy Ci pakiet darmowy, ale warto założyć sobie konto, żeby mieć dostęp do dodatkowych ustawień, historii wyszukiwań, czy kolekcji – o których za moment Ci opowiem.

Wersję PRO zostaw sobie na moment, gdy nabierzesz doświadczenia w wersji darmowej i okaże się dla Ciebie niewystarczająca.
🤖 Perplexity a ChatGPT
Możesz się zastanawiać, jak wypada Perplexity w porównaniu do ChatGPT.
Można to ująć w ten sposób – ChatGPT doskonale sprawdzi się, jeśli zależy Ci na kreatywności odpowiedzi, a mniej na faktach.
Perplexity z kolei będzie dobrym wyborem, jeśli chcesz korzystać ze sprawdzonej wiedzy i danych z Internetu.
Gdyby narysować poziomą oś, której lewy kraniec oznaczałby kreatywność, a prawy – dokładność, to ChatGPT i Gemini byłyby gdzieś w lewej połowie a Perplexity – zdecydowanie po prawej.
🧰 Podstawowe funkcje aplikacji
Jak wspomniałem wcześniej, głównym elementem Perplexity, podobnie jak w przypadku innych wyszukiwarek, jest okno do wprowadzenia pytania.
Tutaj jednak, ze względu na to, że Perplexity co do zasady jest stworzony do podawania konkretnych odpowiedzi, lepiej sprawdzają się w tym przypadku konkretne pytania, niż same słowa kluczowe (których zwykle używamy np. w Google).
Nawiązując do ostatnich wydarzeń możemy na przykład zapytać „Kiedy można obserwować kometę ATLAS?”.
Zobacz, jak z odpowiedzią poradził sobie Perplexity i Google:
![]() | ![]() |
Co ważne, mimo, że interfejs aplikacji jest w języku angielskim, spokojnie możesz zadawać pytania po Polsku. Warto mieć jednak na uwadze, że w takim przypadku przeszukiwane źródła też będą w języku polskim.
Jeśli interesuje Cię więc szerszy obraz i podsumowanie bazujące na zagranicznych źródłach, to lepiej sprawdzi się zapytanie w języku angielskim.
🌱 Praca z wynikiem
Gdy mamy wygenerowaną pierwszą wersję odpowiedzi, to otwierają się przed nami dodatkowe możliwości pracy z nią.
Po pierwsze, możemy zadawać dalsze pytania i w pewnym sensie rozmawiać o naszym pytaniu. Dzięki temu będziemy mogli rozszerzyć wyszukiwanie bardziej w kierunku, na którym nam zależy.

Mamy też do dyspozycji przykładowe kolejne pytania, które mogą nas interesować.

No i w końcu – każde raz przeprowadzone wyszukiwanie możemy też udostępniać innym, korzystając z menu udostępniania.

🧙 Tryby działania i dołączanie plików
Jednak samo zadawanie pytań to tylko wierzchołek góry lodowej. Wystarczający do podstawowych zastosowań, ale nie zawsze w pełni efektywny. Jeśli bowiem przyjrzymy się bliżej oknu do zadawania pytań, to możemy zobaczyć w nim trzy dodatkowe opcje.
Pierwszą jest „Focus”, w którym możemy wybrać, na jakich źródłach aplikacja ma się skupiać, odpowiadając na nasze pytanie.

Mamy tutaj do dyspozycji następujące możliwości:
Web – przeszukanie całego Internetu (uwzględnia wszystkie opcje);
Academic – przeszukanie tylko źródeł i prac naukowych;
Math – skupienie się na poprawności obliczeń matematycznych;
Writing – w tym trybie Perplexity nie szuka, tylko generuje odpowiedź “z głowy”;
Video – aplikacja sprawdza YouTube
Social – tutaj uwzględniane w źródłach są serwisy społecznościowe;
Możesz wybrać taką opcję, która Ci najbardziej odpowiada w danym momencie.
Drugą możliwością jest z kolei możliwość dołączania plików (w przypadku konta darmowego – tylko PDF), których treść ma być potraktowana jako jedno ze źródeł. Jeśli masz jakieś swoje materiały, które chcesz uwzględnić, to śmiało możesz je tutaj dodać.
I w końcu mamy przełącznik wyszukania Pro.
Korzystając z darmowego konta możemy wykonać do 5 takich przeszukań Pro dziennie. Wyszukiwanie Pro od nie-Pro różni się tym, że w Pro zostanie wykonanych kilka różnych wyszukiwań (na kilka różnych fraz) i odpowiedź będzie bazowana na większej liczbie źródeł.
📁 Grupowanie w przestrzeniach
W przeciwieństwie do klasycznej wyszukiwarki, biorąc pod uwagę, że Perplexity dostarcza nam gotowe odpowiedzi, możemy chcieć je jakoś zapisać na później i skategoryzować.
Funkcją, która to umożliwia, a z której możesz korzystać za darmo, po zalogowaniu, są przestrzenie (spaces).
Pozwalają one grupować Twoje wyszukiwania w obrębie jednego tematu, a także współdzielić je z innymi.
Aby skorzystać z kolekcji, kliknij w lewym menu w “Spaces” – to w tym miejscu możesz tworzyć grupy swoich wyszukiwań.
Dodając przestrzeń, możesz wpisać jej nazwę, podać opis, wybrać emoji, a także wpisać dodatkowe polecenie SI, które zostanie zastosowane w przypadku każdego wyszukiwania w danej grupie.

Dodanie specyficznego polecenia SI do przestrzeni to świetna możliwość, jeśli chcesz, aby wszystkie odpowiedzi w danym temacie miały określony ton lub aby asystent trzymał się w nich konkretnych reguł.
Gdy utworzysz przestrzeń, to wszystkie wyszukania, które w niej wykonasz, trafią do wspólnej historii, a do samej przestrzeni będzie można zaprosić kolejne osoby.

Jeśli chcesz przypisać swoje dotychczasowe wyszukiwania do przestrzeni, to wystarczy, że zlokalizujesz je w zakładce “Library”, klikniesz ikonę 3 kropek i dalej „Add to Space” lub “Swap Spaces”.

Warto korzystać z tej funkcji, jeśli planujesz wykonywać kilka zapytań w konkretnym temacie (np. jakiegoś projektu) i chcesz je zgrupować lub współdzielić odpowiedzi z innymi osobami.
💻 Ustawienia konta
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są ustawienia konta. Znajdziesz je klikając w ikonę zębatki obok swojej nazwy użytkownika, po zalogowaniu do Twojego konta Perplexity.
Co warto tutaj zmienić?
W zakładce „Account” wyłącz „AI Data Retention” – dzięki temu Twoje dane nie będą wykorzystywane do trenowania kolejnych wersji modelu.
W zakładce Profile możesz z kolei wpisać informacje na swój temat (kim jesteś, czym się zajmujesz) i wpisać dodatkowe instrukcje dla Perplexity w kontekście generowanych odpowiedzi (na przykład jakiego formatu, czy tonu oczekujesz). W tym miejscu możesz również wybrać preferowany język odpowiedzi.
Dzięki temu odpowiedzi będą bardziej dopasowane do Twoich preferencji.
⭐ Porady na koniec
Korzystanie z Perplexity może całkowicie zmienić sposób w jaki pozyskujesz informacje i znacznie przyspieszyć ten proces.
Jeśli często przeszukujesz Internet w poszukiwaniu danych (na przykład na potrzeby pracy, tworzenia treści, czy nauki), to Perplexity będzie strzałem w dziesiątkę.
Żeby wyciągnąć z niego jak najwięcej, warto dodatkowo:
Zainstalować aplikację mobilną i desktopową, żeby mieć szybszy dostęp do tego narzędzia;
Zastąpić (chociaż na próbę) domyślną wyszukiwarkę w Twojej przeglądarce na Perplexity;
Dodać Perplexity do zakładek, żeby mieć go pod ręką;
Dla osób korzystających z urządzeń Apple mam też dodatkową poradę.
Jeśli podobnie jak ja, często sięgasz po telefon po to, żeby poszukać czegoś w Internecie, to dobrym pomysłem jest wstawienie skrótu do Perplexity na ekranie blokady.
Zrobisz to, jeśli zainstalujesz aplikację mobilną Perplexity i w konfiguracji ekranu blokady, na miejscu np. latarki wstawisz akcję „Otwórz aplikację” -> “Perplexity”.
W moim przypadku okazało się to bardzo dobrym wyborem, a taki skrót na ekranie blokady przydaje się każdego dnia.
💬 Podsumowanie
Perplexity jest świetnym narzędziem, które znacznie przyspiesza wyszukiwanie informacji w Internecie i ogranicza czas potrzebny na zdobywanie wiedzy.
Poza tym, że łatwo można z niego korzystać, jego zaawansowane funkcje wspierają też pracę zespołową i ułatwiają organizację informacji.
Warto rzucić okiem na możliwości tej aplikacji, a także, chociaż na jakiś czas, zmienić domyślnie używaną przeglądarkę właśnie na Perplexity – przynajmniej na próbę.
Warto też używać go zawsze wtedy, gdy potrzebujemy otrzymać konkretne odpowiedzi na zadane pytania i zależy nam na ich dokładności i rzetelności.
Reply