📖 Sprawdzone sposoby na pisanie poleceń do SI

Pisanie skutecznych poleceń do SI nie jest trudne, o ile wiesz, jak to robić. Dlatego przygotowałem dla Ciebie darmową kolekcję 15 sposobów, które warto poznać i stosować w rozmowach z asystentami SI.

Cześć 👋

Witam się z Tobą w pierwszy poniedziałek tej jesieni.

Kiedy czytasz te słowa, ja prawdopodobnie przestępuję z nogi na nogę i podgryzam paznokcie sprawdzając, czy wszystko zadziałało dobrze. Dlaczego?

Dzisiaj po raz pierwszy wydanie w pełni wysyłam z nowego systemu. Ale jeśli to czytasz, to znaczy, że wiadomość dotarła do Ciebie prawidłowo. To ulga! 🥳

Chciałem jakoś uczcić ten dzień – w końcu jest to też okrągłe, 40 wydanie tego newslettera. Dlatego w ramach dzisiejszego tematu wydania, mam dla Ciebie prezent.

Zobacz co dla Ciebie przygotowałem i zaczynamy:

  • 🔥 Temat wydania: Sprawdzone sposoby na pisanie poleceń SI;

  • ⚡ Szybka porada: Ekspresowa zmiana formatowania w dokumencie tekstowym;

  • ⭐️ Dodatkowo: Gdzie pisać newsletter w 2024 roku?

  • 🧰 Polecana aplikacja: beehiiv;

  • 👀 Warto zobaczyć;

  • 🎁 Bonusy dla subskrybentów;

Życzę miłego czytania!

🔥 Temat wydania:
Sprawdzone sposoby na pisanie poleceń SI

Pewnie znasz to uczucie.

Masz do zrobienia jakieś zadanie i czujesz, że przydała by się pomoc ChatGPT.

Otwierasz więc stronę chatgpt.com (albo aplikację) i wpisujesz swoje polecenie. Czekając na odpowiedź, bierzesz łyk kawy lub herbaty i ogarnia Cię uczucie satysfakcji, że praca już za chwilę zrobi się sama.

I na szczęście szybko przełykasz swój ulubiony napój, unikając zadławienia, bo ku Twojemu zaskoczeniu, przygotowana przez Sztuczną Inteligencję odpowiedź jest miałka i nijaka.

Najbardziej łagodne słowa, jakie przychodzą Ci wtedy do głowy to:

Ty niemądry farfoclu! Gdzie jest ta Twoja inteligencja?!

🙅 Gdy SI nie współpracuje

Pod pojęciem Sztucznej Inteligencji w ostatnich miesiącach zwykle rozumiemy generatywną SI, szczególnie tę dostępną dla nas pod postacią czatów.

W jednym z wydań newslettera (🤔 Którego asystenta SI wybrać?) pisałem Ci, że nie wszystkie z tych modeli nadają się do tego samego.

W większości przypadków działają one jednak w podobny (na bardzo ogólnym poziomie) sposób – patrzą na otrzymany od Ciebie tekst i próbują zgadnąć kolejną sylabę (w rozumieniu SI bardziej token, który jest częścią słowa).

Później patrzą na to, co powstało z tego połączenia i znowu generują kolejny fragment.

I oczywiście działa tutaj statystyka, a całość jest możliwa dlatego, że te algorytmy zostały wytrenowane na ogromnych zbiorach danych. Można im jednak pomóc lepiej zrozumieć nasze potrzeby i oczekiwania, pisząc polecenia w odpowiedni sposób. Wpłyniemy tym samym na te statystyczne obliczenia i otrzymamy lepszy rezultat.

Tylko jak to robić?

🦉 Tajemnicze modele SI

Bardzo intrygujące w tym wszystkim jest to, że nikt tego nie określił w momencie tworzenia tych modeli.

Wiesz, pierwszy raz mamy do czynienia z oprogramowaniem, które zostało stworzone, a którego twórcy nie do końca rozumieją jego działanie i sami muszą je badać.

Odkąd tylko istnieją modele generatywnej SI, różni ludzie na świecie próbują z nimi eksperymentować i sprawdzać, jakie polecenia dają najlepsze rezultaty i jak formułować prośby, żeby otrzymać najlepsze odpowiedzi.

I tak na przykład można dowiedzieć się, że polecenie „weź głęboki oddech i odpowiedz na pytanie krok po kroku” poprawia jakość odpowiedzi.

A przecież wiemy, że modele SI wcale nie oddychają, ani nie mają poczucia czasu.

I nawet jeśli nie chcesz samodzielnie przeprowadzać takich badań, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czerpać z pracy tych wszystkich ludzi, którzy to zrobili i wykorzystywać ich odkrycia do tego, żeby samemu lepiej korzystać z dostępnych możliwości.

🎀 Mam coś dla Ciebie

I żebyś nie musiał/a samodzielnie szukać w Internecie takich technik, to pomyślałem, że zbiorę te najlepsze w formie łatwej do przeglądania, dostępnej online, kolekcji.

I dam Ci do niej dostęp.

Ta treść jest dostępna dla subskrybentów

Zapisz się lub zaloguj, żeby czytać dalej ✌️

I consent to receive newsletters via email. Terms of Use and Privacy Policy.

Already a subscriber?Sign In.Not now

Reply

or to participate.