- z technicznego na nasze
- Posts
- 📨 Sposoby na uporządkowanie skrzynki e-mail
📨 Sposoby na uporządkowanie skrzynki e-mail
Wiosenne porządki w skrzynce mailowej - kilka zasad, dzięki którym skrzynka e-mail przestanie Cię przytłaczać. Dodatkowo: najnowsze funkcje AI, sprytny trik z YouTube i przydatna wtyczka do przeglądarki.
Czołem! 👋
Oddaję w Twoje ręce 53 wydanie newslettera, w którym przy okazji wiosennych porządków, weźmiemy na tapet skrzynkę e-mail. Opowiem Ci o tym, jak możesz ją uporządkować na spokojnie, bez narzucania sobie niepotrzebnej presji.
Poza tym podrzucę Ci 3 ostatnie duże nowości ze świata SI, opowiem jak można w łatwy sposób zapisać klatkę z dowolnego filmu na YouTube i polecę wtyczkę do przeglądarki, która pozwoli Ci zapisywać grafiki w wybranym przez Ciebie rozszerzeniu.
Życzę miłej lektury! ✌️
🔥 Temat wydania:
Sposoby na uporządkowanie skrzynki e-mail
Skrzynka e-mail jest czasem jak piwnica: dużo rzeczy, trochę pajęczyn i zawsze coś, co na pewno się przyda.
W tym wydaniu pokażę Ci, jak ogarnąć ten cyfrowy bałagan – bez spiny, bez miliona aplikacji, za to metodycznie i z głową.
⏰ Nie masz czasu?
Oto 6 najważniejszych wniosków z dzisiejszego tematu wydania:
Wyznacz bloki czasu w pracy nad pocztą i zarchiwizuj stare wiadomości;
Utwórz filtry, aby ograniczyć ilość wiadomości do obsługi manualnej;
Przekazuj newslettery do aplikacji read-later, a zadania do listy zadań;
Utwórz szablony wiadomości, które regularnie piszesz (w skrzynce lub text-expanderze);
Planuj wysyłkę wiadomości z wyprzedzeniem;
Co jakiś czas sprawdzaj, jak sprawdza się Twój system i dostosuj go do bieżącej sytuacji;
Zachęcam jednak do lektury całości!
0️⃣ Inbox Zero? Spoko, ALE...
W metodzie Inbox Zero chodzi o to, aby wszystkie przychodzące do nas wiadomości adresować od razu na jeden z kilku sposobów:
Odpowiedz od razu, jeśli zajmie to mniej, niż 2 minuty;
Przekaż dalej, jeśli ktoś inny powinien się tym zająć;
Odłóż na później, jeśli wymaga działania w innym czasie;
Zarchiwizuj wiadomości, które nie wymagają żadnej akcji;
Usuń zbędne wiadomości, SPAM i duplikaty;
Efekt? Skrzynka jest pusta, a każda wiadomość ma swoje miejsce i przeznaczenie.
Niestety, Inbox Zero może też wywierać na Tobie niepotrzebną presję i skupienie na porządkowaniu, a nie pracy. Dobrze, jeśli skrzynka nie przytłacza, ale nie ma co walczyć o idealne zero za wszelką cenę.
Warto jednak:
Przenosić wiadomości do archiwum (będą pod ręką w razie potrzeby, a nie będą powodować efektu nadmiernego przytłoczenia);
Wyznaczyć bloki na pracę z pocztą (to Ty decydujesz, kiedy masz czas na pocztę);
Dbać o to, żeby to, co nie musi być w skrzynce, nie zalegało w niej;
🔍 Automatyczne filtry i reguły
Automatyczne filtry i reguły porządkowania wiadomości pozwalają złapać nieco oddechu w skrzynce, bez angażowania Twojej uwagi.
Działają tak: określasz, które wiadomości mają być łapane i co z nimi zrobić. Warto je zdefiniować dla takich typów wiadomości, które trafiają do naszych skrzynek regularnie.
W Gmailu ta funkcja nazywa się "Filtrami", w Outlooku "Regułami wiadomości", a w Poczcie Apple "Inteligentnymi folderami".
Sam mam filtry, które:
Wiadomości z adresem
+newsletter
są od razu przekazywane do Readwise i archiwizowane;Wyciągi bankowe otrzymują etykietę i są archiwizowane (chcę mieć w skrzynce, gdybym ich potrzebował, ale nie muszę ich za każdym razem widzieć);
Wiadomości od firm i osób, dotyczące konkretnych tematów, są oznaczane etykietą tematu/klienta;
Wiadomości wymagające dłuższego działania przekazuję do listy zadań.
Twój zestaw filtrów nie musi być rozbudowany. Zacznij od 2–3 filtrów i testuj. O tym, jak takie filtry ustawiać i do czego jeszcze można je wykorzystać, pisałem w 27 wydaniu newslettera.
🏷️ Etykiety
Z filtrami powiązane jest też etykietowanie wiadomości (czyli przypisywanie im tagów lub przenoszenie do folderów).
O to, z jakich etykiet skorzystasz, musisz zadbać tworząc je manualnie, ale przypisywanie ich możesz częściowo oddać w ręce wspomnianych wcześniej filtrów.
Osobiście preferuję też etykiety ponad foldery. Różnica polega na tym, że jedna wiadomość może być tylko w jednym folderze, ale może mieć przypisanych wiele etykiet. Dostępność tych funkcji jest jednak uzależniona od tego, z jakiej skrzynki pocztowej korzystasz.
📄 Szablony odpowiedzi
Warto też korzystać z szablonów dla wszystkich powtarzalnych wiadomości, które piszesz do swoich klientów, czy współpracowników.
Możesz z nich skorzystać na dwa sposoby:
Funkcja szablonów w aplikacji, z której korzystasz do poczty e-mail (np. Gmail).
Skorzystanie z aplikacji typu text expander, pozwalającej szybko wstawiać długie fragmenty tekstów (więcej o rozwijaniu tekstów pisałem w tym wydaniu newslettera).
Ja mam zdefiniowane szablony na przykład na:
Różne stopki wiadomości, dopasowane do kontekstu;
Odpowiedzi na oferty współpracy, którymi nie jestem zainteresowany;
Fragmenty odpowiedzi do ofert, którymi jestem zainteresowany (podsumowanie danych, możliwości, linki);
Szablony oszczędzają czas i energię – zacznij od 2-3 najczęstszych odpowiedzi i stopniowo rozbudowuj swoją bibliotekę.
⏲️ Planowanie wiadomości (czytania i wysyłki)
Niektóre skrzynki pocztowe posiadają funkcję odkładania wiadomości na później – zarówno w kontekście ich czytania i wysyłki.
Jak warto z nich korzystać?
Planowanie wysyłki – super, jeśli np. chcesz napisać mail wieczorem, ale wysłać go rano. W Gmailu kliknij strzałkę obok „Wyślij” → „Zaplanuj wysyłkę”.
Odkładanie wiadomości na później – przydatne, gdy dana treść będzie Ci potrzebna np. za tydzień. Ale nie używaj tego jako przypominajki o zadaniach – lepiej dodać je do osobnej listy zadań lub aplikacji do czytania.
💬 Podsumowanie
Twoja skrzynka e-mail może być miejscem, które przytłacza, rozprasza i przeszkadza skupieniu.
Jeśli będziesz trzymać się powyższych zasad, praca z pocztą będzie przyjemniejsza i łatwiejsza.
A może jest jeszcze coś, co dodałbyś do tej listy? Daj mi znać, odpowiadając na tę wiadomość!

🔍 Sztuczna Inteligencja:
Podsumowanie ostatnich nowości w usługach SI
Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni miało miejsce kilka ciekawych aktualizacji w zakresie Sztucznej Inteligencji. O niektórych pewnie słyszałeś, ale pomyślałem że warto będzie zebrać je także tutaj:
🖼️ Najgłośniejsza premiera to nowa wersja algorytmu do generowania obrazów od OpenAI. Wyróżnia ją to, że doskonale zachowuje kontekst, potrafi doskonale nawiązać do przesłanej w poleceniu grafiki (np. modyfikując ją) i dobrze radzi sobie z tekstem (może on czasami zawierać błędy, ale w końcu jest czytelny). Jest już dostępna dla wszystkich użytkowników.
🔍 Google zaprezentował Gemini 2.5 Pro, który według badań przewyższa inne modele w niektórych zastosowaniach (np. w zaawansowanym wnioskowaniu). Model ten jest póki co również dostępny za darmo dla wszystkich.
🎨 Midjourney opublikował testową wersję 7 swojego algorytmu, która wprowadza między innymi tryb roboczy, generujący grafiki szybciej, ale w słabszej jakości (zanim zdecydujesz, że to już to) i lepsza jakość grafik. Czy korzystanie z Midjourney ma jeszcze sens, biorąc pod uwagę jakość grafik od ChatGPT? Moim zdaniem tak, bo Midjourney wciąż oferuje większą elastyczność w dobieraniu parametrów grafik.
Jeśli korzystasz z któregoś z tych narzędzi na co dzień, warto zwrócić uwagę na nowe możliwości i porównać je ze swoimi dotychczasowymi wnioskami z używania tych usług.

💡 Szybka porada:
Zapisywanie klatki z filmu na YouTube
Potrzebujesz czasami skopiować pojedynczą klatkę z filmu na YouTube?
Może to być np. chęć zapisania fragmentu omawianej prezentacji, inspirujący cytat czy inny przydatny fragment, który chcesz zapisać na później.
Istnieje sposób, dzięki któremu możesz zrobić to bez kombinowania, a co więcej – sposób ten jest zaskakująco prosty i zadziała w większości wiodących przeglądarek (np. Chrome, Firefox, Opera, Edge, Arc).
Aby z niego skorzystać, wykonaj następujące kroki:
Zatrzymaj film w momencie, który chcesz zapisać
Kliknij wideo prawym przyciskiem myszy
Porusz delikatnie myszą (np. w górę – chodzi o to, żeby nie klikać w dokładnie tym samym miejscu)
Naciśnij prawy przycisk myszy ponownie
Zobaczysz menu kontekstowe, a w nim opcję „Zapisz klatkę wideo jako...” lub „Zapisz klatkę...” (zależnie od tego, z jakiej przeglądarki korzystasz)
Zobaczysz wtedy okno pobierania, dzięki któremu zapiszesz klatkę z filmu prosto na swoim dysku. Zapisana klatka będzie takiej jakości jak film, który oglądasz, dlatego warto upewnić się, że film odtwarza się w najwyższej możliwej jakości.

🧰 Polecana aplikacja: Save Image as Type
Save Image as Type to wtyczka do przeglądarki Chrome, która robi jedną, bardzo przydatną rzecz: pozwala Ci zapisywać grafiki, które widzisz na stronach internetowych, od razu w potrzebnym Ci formacie.
Po instalacji wystarczy kliknąć grafikę prawym przyciskiem myszy, wybrać „Save image as type” i dalej – wybrać potrzebny format.
Dzięki temu nawet jeśli grafika jest w formacie SVG, WebP lub innym, możesz zapisać ją od razu jako PNG, JPG czy WebP.
Jak oceniasz to wydanie?Klikając w opcję poniżej, pomagasz mi w pracy nad kolejnymi wydaniami. Z góry dziękuję! |
⭐ Bonusy dla subskrybentów
Nie wiesz, jak zalogować się, żeby zobaczyć bonusy? Zobacz instrukcję.
I to już koniec na dzisiaj!
Życzę Ci dobrego dnia i do zobaczenia w kolejnym wydaniu!
Reply