• z technicznego na nasze
  • Posts
  • 💊 Popularni podcasterzy reklamują podejrzane specyfiki? Uważaj na takie oszustwa!

💊 Popularni podcasterzy reklamują podejrzane specyfiki? Uważaj na takie oszustwa!

👋 Cześć!

Dzień dobry w 1 wydaniu newslettera "Z Technicznego Na Nasze"! 

Można powiedzieć, że ta wiadomość jest trochę testowa, trochę pilotażowa - koniecznie daj znać (odpisując na tę wiadomość), jak Ci się podoba. Będę wiedział, co w przyszłości poprawić i na czym się skupić. Z góry bardzo dziękuję 🙏

W dzisiejszym wydaniu mam dla Ciebie:

  1. 🔥 Znani podcasterzy reklamują podejrzany specyfik? To oszustwo i... musimy do takich przywyknąć.

  2. 👀 Warto zobaczyć:

    1. Bing wprowadza do swojej oferty wsparcie AI. Nie jest idealnie, ale za to jako tako.

    2. Pewnej osobie udało się zmusić AI Binga do wysłania swojej konfiguracji. Co ciekawe, AI to sobie zapamiętało.

    3. Jaką aplikację do notatek wybrać? Porównanie i wsparcie w wyborze.

    4. Jak wygląda proces myślenia hakera? Krok po kroku.

  3. ⚒️ Polecana aplikacja: Bardeen.

  4. 📝 Nowości w Z Technicznego Na Nasze.

Zapraszam do dzisiejszego wydania ✌️

🔥 Temat wydania

Kilka dni temu w sieci pojawiło się nagranie, w którym Joe Rogan i Andrew Huberman - dwaj bardzo popularni, amerykańscy podcasterzy - reklamują podejrzany specyfik. 

Jest to oszustwo.

Wideo nie jest idealne, ale widać (i przede wszystkim słychać) na nim, że panowie zachwalają podejrzany środek. 

Część z nagrania to wycięte z kontekstu zdania, a część - wygenerowany przez AI głos Joe Rogana, który mówi o tym, jak znaleźć produkt w Amazon i jakie dobre ma opinie. 

Wideo, oryginalnie opublikowane w serwisie TikTok, zostało usunięte i jego kopie również są na bieżąco usuwane. W momencie wysyłania tej wiadomości możesz jeszcze zobaczyć wideo w powyższym wpisie na Twitterze. 

Dr Adrew Huberman skomentował je tylko tak:

🕵️‍♂️ Po co Ci o tym mówię? 

Przede wszystkim dlatego, że jest to szalenie ciekawe.

A po drugie - żeby Cię ostrzec. Przed nami bardzo ciekawe i trudne czasy, pełne nowych wyzwań.

Od dzisiaj (właściwie to od kilku tygodni, ale od dzisiaj szczególnie 😉) nie powinniśmy wierzyć w to, co widzimy. Nawet, jeżeli na nagraniu jest osoba publiczna albo ktoś, kogo znamy i ta osoba mówi swoim prawdziwym głosem - to może być bardzo dobre, wygenerowane przez sztuczną inteligencję, oszustwo.

Do tej pory mogliśmy poznać, że ktoś próbuje nas oszukać. Łamana polszczyzna (lub angielszczyzna), nieskładny język, czy ewidentnie podłożony głos. Teraz będzie to dużo trudniejsze.

Problem będą też miały organizacje. Skąd będziesz wiedzieć, czy dzwoniący do Ciebie szef to tak naprawdę on? A wydane przez niego polecenia nie pochodzą od oszusta? 

Już dzisiaj zdarzają się próby podszycia się pod różne osoby w organizacji, skłaniające do opłacenia fałszywej faktury lub proszące o zmianę numeru konta pracownika do następnej wypłaty. Do tej pory miały formy tekstowe. Teraz może być różnie.

Już na podstawie kilkusekundowej próbki głosu algorytmy AI są w stanie go dosyć wiarygodnie odwzorowywać. A przecież wystarczy krótka rozmowa telefoniczna, aby taką próbkę głosu otrzymać.

🤔 Co z tym możemy zrobić? 

Powstają narzędzia, które mają weryfikować, czy dana treść nie została przypadkiem wygenerowana przez AI. Jest to jednak wyścig zbrojeń. Przestępcy będą wymyślać coraz to nowe metody omijania takich zabezpieczeń.

Dla organizacji (ale także dla osób prywatnych i znanych) bardzo ciekawym wyjściem z sytuacji może być... powrót do korzeni - szyfrowanie PGP/GPG. Możemy dzięki niemu wysyłać wiadomości (np. e-mail) w taki sposób, że będzie można zweryfikować, czy zostały one napisane przez konkretną osobę. Jeśli zaciekawi Cię ten temat, to kiedyś opowiem o nim więcej (daj znać!).

No i przede wszystkim - miejmy świadomość zagrożeń. Każdemu zdarzają się słabsze chwile. Ale świadomość istnienia takich metod to już połowa sukcesu. 🛡️

👀 Warto zobaczyć

🔥 Microsoft łączy Bing ze sztuczną inteligencją, znaną z ChatGPT

Mechanizm jest póki co dostępny w wersji testowej (można zapisać się na listę oczekujących), ale już teraz osoby z dostępem robią mu prawdziwą próbę siły. 

Zanim zaczniemy to musisz wiedzieć, że algorytmy z rodziny GPT przyjmują tekstowe instrukcje. Aplikacje, które z nich korzystają, mogą dodawać do tych instrukcji jakiś swój "narzut" instrukcji. I tak jest w przypadku Binga. Komuś udało się uzyskać listę takich instrukcji, podstępnie prosząc czat o ich ujawnienie.

Co ciekawe, Bing dowiedział się o tym i przy następnej okazji wypomniał ten fakt autorowi posta, informując także o możliwych konsekwencjach prawnych.

Niestety, mechanizm AI wbudowany w Binga nie zawsze daje poprawne odpowiedzi. Tutaj przeczytasz o przykładach błędów.

Co ciekawe, swoich sił w tym temacie próbuje też Google. Jego sztuczna inteligencja - Bard - w materiale reklamowym odpowiedziała na zadane pytanie podając fałszywe informacje, za co Google zostało bardzo mocno skrytykowane, a wycena ich akcji znacznie spadła.

🔥 Szukasz idealnej aplikacji do notatek?

Pewnie wiesz, że wybór jest ogromny. Tutaj znajdziesz jednak bardzo fajnie opracowaną listę, a także ankietę, która pomoże Ci dokonać odpowiedniego wyboru.

🔥 Operacja Luigi - jak wygląda proces myślenia hakera?

Tutaj znajdziesz ciekawe opracowanie tego, jak autor próbował zhackować swoją znajomą (za jej pozwoleniem). Możesz zobaczyć, jakimi metodami może posłużyć się atakujący, co sprawia mu największy problem, a które serwisy i ich ustawienia ułatwiają działanie. Spoiler: atak został zakończony sukcesem.

🛠️ Polecana aplikacja

Logo Bardeen

Chciałbym dzisiaj polecić Twojej uwadze aplikację Bardeen

Jest to narzędzie, które pozwala automatyzować wybrane, powtarzalne czynności, które możesz codziennie wykonywać. Poza integrowaniem różnych narzędzi pomiędzy sobą pozwala też generować automatyzacje, dzięki którym możesz np. pobierać automatycznie dane ze stron internetowych. 

Możesz za jej pomocą zastąpić siebie w tych zadaniach, które są powtarzalne lub wymagają żmudnego klikania.

📝 Nowości w "Z Technicznego Na Nasze"

Poniżej znajdziesz 4 ostatnie artykuły, które pojawiły się w "Z Technicznego Na Nasze":

To wszystko ode mnie.

Daj znać, co sądzisz o tym newsletterze. Może coś mógłbym poprawić albo coś szczególnie przypadło Ci do gustu? Możesz po prostu odpisać na tę wiadomość ✌️


Życzę dobrego tygodnia i do usłyszenia już niebawem 👋

Reply

or to participate.