💰 Jak oszczędzać na subskrypcjach?

Opowiem Ci o 5 sposobach, dzięki którym będziesz mieć subskrypcje pod kontrolą i oszczędzisz na nich pieniądze.

Cześć! 👋

Przyszła wiosna, wraz z nią nadzieja na więcej słońca i ochota na to, żeby zrobić sobie trochę wiosennych porządków.

A gdyby tak przy okazji rzucić też okiem na aktywne subskrypcje i spróbować trochę na nich zaoszczędzić?

Przygotowałem dzisiaj dla Ciebie 5 sposobów, dzięki którym w Twoim portfelu może zostać nieco więcej pieniędzy i to nawet, jeśli nie zamierzasz sobie niczego odmawiać.

Plan na dzisiaj jest następujący:

  1. 🔥 Temat wydania: Jak oszczędzać na subskrypcjach?

  2. 👀 Warto zobaczyć:

    1. Czy rozpoznasz, które grafiki zostały wygenerowane przez SI?

    2. YouTube wymaga specjalnego oznaczenia filmów wygenerowanych przez SI;

    3. Jak w dobie asystentów SI sprawdzić, czy rozmawiasz z człowiekiem?

    4. Revolut wprowadza usługę eSIM, dzięki której będziesz mieć internet za granicą;

    5. Trwa wielki sprawdzian naszego przywiązania do prywatności;

    6. Uważaj na to oszustwo, jeśli szukasz dodatkowej pracy;

  3. 🧰 Polecana aplikacja: Zapier;

  4. 📝 Polecany artykuł: Pojedynek ChatGPT z Google Gemini. Który asystent jest lepszy?

  5. ⭐️ Bonusy dla subskrybentów

    1. Lista przydatnych aplikacji;

    2. Archiwum wydań newslettera;

    3. Checklista do pisania dobrych zapytań do SI;

Miłej lektury! ✌️

🔥 Temat wydania: Jak oszczędzać na subskrypcjach?

Subskrypcje rządzą dzisiejszym światem, bez dwóch zdań.

Firmom dużo łatwiej jest nas przekonać do cyklicznej płatności w drobnej kwocie, niż do jednorazowego wydatku. Opłaca im się to przede wszystkim dlatego, że pozwala zapewnić długotrwały i przewidywalny dopływ pieniędzy.

I nam to też nie zawsze wychodzi na złe – w końcu dla nas też często łatwiej jest wydać kilkadziesiąt złotych miesięcznie, niż jednorazowo kilkaset (lub więcej), za jakąś usługę, czy program.

Łatwo jest jednak skończyć w miejscu, w którym nasza lista subskrypcji wymyka się spod kontroli, a z naszego konta każdego miesiąca znika spora suma.

Mam dzisiaj dla Ciebie 5 sposobów na utrzymanie lepszej kontroli nad Twoimi subskrypcjami.

🛑 Anuluj od razu po zakupie

Pierwszym sposobem jest to, żeby anulować subskrypcje od razu po ich zakupie. Kupujesz, płacisz, anulujesz.

Subskrypcja będzie wtedy aktywna do końca opłaconego okresu, ale nie przedłuży się automatycznie. Unikniesz dzięki temu niekontrolowanego przedłużenia na kolejny miesiąc (np. gdy chciałeś tylko obejrzeć jakiś film).

Może być też czasami tak, że przechodząc przez proces anulowania subskrypcji, otrzymasz jakąś specjalną ofertę. Dlatego nawet jeśli nie chcesz tak naprawdę kończyć subskrypcji, to…

🤫 Udawaj, że chcesz anulować

Czasami nawet, jeśli nie zamierzasz anulować subskrypcji w danej usłudze, warto sprawdzić co by było, gdybyś jednak chciał.

Niektóre firmy mają wbudowane specjalne oferty dla osób, które chcą zrezygnować. Do niedawna miało tak np. Adobe, które oferowało znaczną zniżkę na subskrypcję Creative Cloud, jeśli chciałeś z niej zrezygnować w trakcie trwania umowy.

Rzadko jest tak, że wystarczy kliknąć „anuluj” i od razu Twoja subskrypcja będzie zakończona. Zwykle jest tam jeszcze przynajmniej jeden dodatkowy krok („ale czy na pewno?”) – warto czasem sprawdzić i zobaczyć, czy nie będzie tam na nas czekać lepsza oferta.

🔢 Zastąp wiele subskrypcji – jedną

Takie zastąpienie można zrobić na dwa sposoby.

Po pierwsze, warto poznać dokładnie funkcje aplikacji / ofertę usług, z których korzystasz. Może się okazać, że Twoja aplikacja do notowania albo do organizacji projektów posiada funkcje, którymi możesz zastąpić inne używane aplikacje.

Jeśli z kolei korzystasz z macOS, to ciekawą opcją jest taka usługa, jak SetApp.

Wykupujemy w niej subskrypcję, a ona daje nam dostęp do wielu różnych, płatnych aplikacji. To takie Spotify dla aplikacji. Możesz sprawdzić listę narzędzi dostępnych w ramach SetApp i policzyć, czy nie opłaca Ci się zmienić kilku subskrypcji na tę jedną.

Niestety dla systemu Windows nie widziałem do tej pory takiego rozwiązania.

🏦 Załóż oddzielne konto

Jeśli opłacasz subskrypcję z Twojego głównego konta bankowego (tego, z którego korzystasz na co dzień), to jest duże ryzyko, że opłaty za subskrypcje będą z niego uciekać niezauważone.

Opłacalne może być założenie dodatkowego konta, na przykład w takiej usłudze jak Revolut, czy ZEN. Takie konta są często darmowe. Sam korzystam do tego właśnie z Revoluta.

Generujesz wtedy wirtualną kartę płatniczą i używasz jej danych na potrzeby subskrypcji. To konto doładowujesz wtedy, gdy chcesz opłacić jakąś subskrypcję i nikt nie pobierze Ci z konta więcej, niż na ten cel przeznaczysz.

🔍 Sprawdź listę subskrypcji w Twoim banku

Niektóre banki i usługi finansowe dają możliwość podejrzenia subskrypcji, które opłacamy z ich użyciem i zablokowanie z ich poziomu kolejnych płatności.

Jest to dobre miejsce, żeby przeanalizować za co płacimy, a także zrezygnować z tego, co nie jest nam potrzebne.

Zobacz, czy Twój bank daje taką możliwość.

💬 Podsumowanie

Subskrypcje nie zawsze są złe – często korzystanie z nich jest dla nas lepsze, niż jednorazowe duże zakupy. Ale można też „popłynąć” i utracić kontrolę nad tym za co i ile płacimy.

Wierzę, że powyższe metody pozwolą Ci oszczędzić i sprawią, że zaczniesz czuć nad nimi większą kontrolę.

Daj znać, jak Ci poszło 🙌

👀 Warto zobaczyć

🔥 Czy rozpoznasz, które grafiki zostały wygenerowane przez SI?
https://ztnn.pl/JHHrkg
Też uważasz, że wszystkie grafiki wygenerowane przez Sztuczną Inteligencję wyglądają podobnie i bez problemu je rozpoznajesz? Możesz sprawdzić się w boju. 

Google przygotowało mini grę, która polega właśnie na tym – masz rozpoznać, która z zaprezentowanych grafik została wygenerowana przez SI. 

Na odpowiedź masz kilka sekund i możesz się pomylić 4 razy. 

Podejmiesz wyzwanie? Daj znać, jak Ci poszło!

🔥 YouTube wymaga specjalnego oznaczenia filmów wygenerowanych przez SI
https://ztnn.pl/g01BBs
Biorąc pod uwagę trudność w odróżnianiu treści wygenerowanych przez Sztuczną Inteligencję od tych rzeczywistych (szczególnie w kontekście algorytmów, które generują filmy), YouTube wprowadziło wymóg oznaczania tych filmów, które zawierają fragmenty wygenerowane przez SI.

Oznaczenie można dodać do filmu używając odpowiedniego przełącznika (podobnie, jak wcześniej w przypadku materiałów zawierających płatną reklamę) i należy w ten sposób oznaczać filmy, które zawierają fragmenty wyglądające na rzeczywiste, ale będące dziełem SI. 

Nikt nie będzie miał nic przeciwko filmowi z jednorożcami, ale już wszystkie sytuacje, które mogły się faktycznie wydarzyć, będą musiały zostać oznaczone.

🔥Jak w dobie asystentów SI sprawdzić, czy rozmawiasz z człowiekiem?
https://ztnn.pl/idnU71
Mikro aplikacja, która pozawala Ci sprawdzić, czy osoba z którą wymieniasz wiadomości to człowiek, czy bot SI. 

Działa przy tym bardzo prosto. Po wejściu na stronę zostaną dla Ciebie wygenerowane dwa linki. Pierwszym dzielisz się z osobą po drugiej stronie, a drugi zostawiasz dla siebie.

Twój rozmówca po otworzeniu takiego linku zobaczy prośbę o rozwiązanie CAPTCHy i podanie swojego imienia i nazwiska. Po wysłaniu formularza wynik pojawi się po Twojej stronie. 

Czy okaże się to użyteczne? SI radzi sobie już co prawda z rozwiązywaniem zabezpieczenia CAPTCHa, ale póki co taka funkcja nie jest wbudowana w możliwości asystentów.

🔥 Revolut wprowadza usługę eSIM, dzięki której będziesz mieć internet za granicą
https://ztnn.pl/Q01jRX
Aplikacja finansowa Revolut to usługa bankowa, oferująca płatnicze karty wielowalutowe. Możesz w nim założyć konto, wyrobić do niego kartę płatniczą, wpłacić na nie pieniądze i później płacić z jego pomocą w dowolnej walucie, z korzystnym przewalutowaniem.

Jednym z popularnych zastosowań tej aplikacji jest korzystanie z niej w trakcie wyjazdów zagranicznych. Nie musisz wtedy wymieniać pieniędzy w kantorze, tylko doładowujesz swoje konto Revolut, a w trakcie wyjazdu płacisz kartą, czy wypłacasz środki z bankomatu na miejscu. 

To tyle wstępu. Revolut dostrzega swoje powiązanie z podróżami i od jakiegoś czasu oferuje ubezpieczenia podróżne, które włączają się i wyłączają automatycznie, gdy jesteś za granicą. 

Obecnie do oferty dołączyła też możliwość wykupienia pakietu internetu i jego instalacji w formie eSIM (jeśli Twój telefon ma taką funkcję). Dzięki temu możesz korzystać z Internetu mobilnego np. w krajach, które są poza UE.

🔥 Trwa wielki sprawdzian naszego przywiązania do prywatności
https://ztnn.pl/dYBbeE
W ostatnich dniach Google zaczęło pytać użytkowników o to, czy chcemy, aby nasze konta w usługach Google były z sobą zintegrowane i mogły wymieniać pomiędzy sobą dane na nasz temat. 

Jest to pokłosie nowych przepisów, obowiązujących w Unii Europejskiej (tzw. DMA) i wcześniej o podobną kwestię byliśmy pytani w trakcie korzystania z Messengera i Facebooka.

Jaką podjąć decyzję? To zwykle sprawa indywidualnych preferencji. Ale tak sobie myślę, że jest to swego rodzaju sprawdzian naszego przywiązania do prywatności.

Być może jesteś jedną z osób, które przynajmniej raz były zaskoczone trafnością wyświetlanych reklam, czy sugestii treści w portalach społecznościowych. Nie dowierzamy, jak wiele wiedzą o nas duże firmy technologiczne i jak wiele danych na nasz temat przetwarzają. 

Pytania o rozłączanie usług są oczywiście konstruowane w taki sposób, żeby wywołać w nas niechęć do podjęcia tej decyzji i kliknięcia w opcję „pozostaw połączenie” obiecującą, że nic wtedy się nie zmieni. 

I wiele z nas właśnie tę opcję wybiera.

Ale czy naprawdę chcemy, żeby nic się nie zmieniło? I czy jesteśmy w stanie w pewnym sensie zawalczyć o naszą prywatność, decydując się na dyskomfort rozpoczynania czatów od nowa i otrzymywania gorszych sugestii treści?

Nie znam odpowiedzi i – co więcej – sam póki co pozostawiłem połączenia aktywne. Ale zbierając treści do tego wydania zacząłem się nad tym głębiej zastanawiać i Ciebie też do takich przemyśleń zachęcam.

🔥 Uważaj na to oszustwo, jeśli szukasz dodatkowej pracy
https://ztnn.pl/8JlFBx
Zaufana Trzecia Strona (portal na temat bezpieczeństwa cyfrowego) pisze o intrygującym sposobie na oszukiwanie ludzi, szukających dodatkowej pracy.

Oszustwo polega na oferowaniu pracy w formie tajemniczego klienta banków, do którego obowiązków należy zakładanie kont w bankach np. w celu przetestowania płynności całego procesu, a następnie wykonanie w ramach nowo otwartego konta dodatkowych zadań.

Całość brzmi niewinnie i łatwo się na to nabrać. Gdzie tutaj jest oszustwo?

Na czym polega proceder? Firma wysyła swoim pracownikom linki afiliacyjne banków. Osoba, zakładając konto w takim banku, jest zaliczana jako nowy klient, polecony przez firmę, za co wypłacana jest im prowizja.

 📝 Polecany artykuł: Pojedynek ChatGPT z Google Gemini. Który asystent jest lepszy?

Rynek asystentów AI jest coraz większy, a każdy z nich jest reklamowany jako ten lepszy, bardziej dokładny i wydajny. Ale jak jest naprawdę? 

Postanowiłem sprawdzić, jak sprawa się ma z dwoma najbardziej popularnymi asystentami – ChatGPT i Google Gemini. Zapytałem Was na Instagramie o to, jakie zadania chcecie, żeby asystenci spróbowali wykonać i przygotowałem z tego podsumowanie. 

Domyślasz się, który z asystentów poradził sobie lepiej?

🧰\ Polecana aplikacja: Zapier

Zapier to aplikacja do automatyzacji i bezpośredni konkurent Make.com, który Ci tutaj kiedyś polecałem. 

Make wydaje mi się bardziej przyjazny pod względem interfejsu (włącznie z tym, że ma dużo lepszy moim zdaniem edytor), ale Zapier może niektórym osobom przypaść do gustu bardziej, dlatego polecam go dzisiaj Twojej uwadze.

To, co go wyróżnia to:

  1. Możliwość tworzenia stron i formularzy, które są bezpośrednio połączone z tworzonymi automatyzacjami;

  2. Obsługa tabel i baz danych, które możemy integrować z automatyzacjami (możemy w nich zapisywać informacje i je odczytywać);

Co ciekawie, na fali popularności ChatGPT i funkcji GPTs, Zapier stworzył ostatnio dodatkową usługę - Zapier AI Actions

Dzięki niej możemy skonfigurować w Zapierze zestaw akcji, a następnie wykorzystać je w prosty sposób w ChatGPT do nauczenia naszego własnego GPTs dodatkowych umiejętności, obejmujących interakcję ze światem zewnętrznym.

⭐ Bonusy

3 wcześniejsze wydania newslettera

To tyle na dzisiaj. 

Odpowiedz na tę wiadomość, jeśli chcesz porozmawiać o którymś z tych tematów lub chcesz, żebym w kolejnych wydaniach wziął na tapet inny temat ✌️

Udanego tygodnia! 👋

Reply

or to participate.