➗ Dzielenie w słupku - jak nie dać SI się ogłupić?

Zastanowimy się, jak nie pozbawiać się umiejętności na rzecz SI. Stworzymy interaktywny quiz na dowolny temat, nauczymy się udostępniać lokalizację bliskimi zdecydujemy na kogo głosować w wyborach.

Cześć! 👋

Jak w co drugi poniedziałek, przychodzę dziś do Ciebie z garścią technologicznych (a dzisiaj też trochę życiowych) porad, przemyśleń i wniosków.

Zastanowimy się, jak nie pozbawić się naszych własnych umiejętności i nie przestać się rozwijać, nadużywając SI. Pokażę Ci, jak w kilka minut stworzyć interaktywny quiz na dowolny temat, jak udostępniać swoją lokalizację bliskim i skąd wiedzieć, na kogo głosować w najbliższych wyborach.

Trochę się rozpisałem, więc nie będę przeciągał wprowadzenia.

Życzę miłej lektury! ✌️

🔥 Temat wydania:
Dzielenie w słupku - jak nie dać SI się ogłupić?

Pierwsze kalkulatory elektroniczne zaczęły powstawać w latach 70. XX wieku w USA. Jako stosunkowo nowe narzędzie budziły obawę, że ludzie całkowicie stracą umiejętność wykonywania podstawowych działań matematycznych.

Niepokój doprowadził nawet do protestów, w trakcie których nawoływano do tego, by z kalkulatorów nie korzystać w szkołach podstawowych.

Wycinek z gazety na temat protest matematyków przeciwko korzystaniu z kalkulatorów w szkołach.

Piszę Ci o tym dlatego, że podobne obawy towarzyszą nam dzisiaj, a Sztuczna Inteligencja jest czymś więcej, niż kieszonkowym narzędziem do wykonywania obliczeń. Co więcej, już zaczęła ograniczać naszą zdolność do krytycznego myślenia.

Zastanowimy się wspólnie, co z tym zrobić, aby używanie SI było dla nas korzystne i pomagało nam się rozwijać, a nie wpływało negatywnie na nasze umiejętności, pracę i biznes.

Tylko... czy w ogóle musimy się nad tym zastanawiać?

Nie masz czasu?

Oto najważniejsze wnioski z dzisiejszego tematu wydania:

  1. Sztuczna Inteligencja już teraz powoduje, że mniej chce nam się myśleć;

  2. Pamiętaj, żeby swoje najcenniejsze umiejętności wspierać z SI, a nie oddawać ich wykonanie;

  3. Traktuj SI jako partnera do rozmowy, zadającego odpowiednie pytania, a nie zamiennik Twojej inteligencji;

Zachęcam jednak do lektury całości!

📱Rozwój technologii użytkowych

Jako ludzkość mieliśmy do tej pory kilka punktów zwrotnych w naszej historii. Należą do nich na pewno takie kwestie, jak zajęcie się rolnictwem 12 tysięcy lat temu, powstawanie pierwszych miast, wynalezienie druku, czy – nieco bliżej naszych czasów – pierwszego komputera, telefonu, Internetu, czy smartfonów.

Każde takie wydarzenie musiało nieść z sobą niepewność, bo oznaczało diametralne zmiany w codziennym życiu. Jednocześnie każde kolejne z nich miało większy wpływ na nasze życie niż wszystko do tej pory.

Tak też jest i tym razem. Choć technologia uczenia maszynowego i tzw. Sztucznej Inteligencji jest tak stara, jak kieszonkowy kalkulator i od lat wpływa na nasze życie na różnym poziomie (choćby w nawigacjach samochodowych, czy w algorytmach sieci społecznościowych), to dopiero w ostatnich latach otrzymaliśmy do niej bezpośredni dostęp i możemy się z nią komunikować w naszym naturalnym języku.

Po raz pierwszy mamy do dyspozycji narzędzie, którego możliwości wykraczają poza jeden rodzaj zadań, mając możliwość działania kreatywnego, planowania i przejmowania od nas wysiłku poznawczego, który wiąże się z wymyślaniem rozwiązań i radzeniem sobie z trudnościami.

Dzielenie w słupku

Pamiętasz jeszcze, jak wykonać dzielenie w słupku? Wszyscy uczyliśmy się tego w szkole, ale nie mamy już potrzeby ćwiczyć tej umiejętności na co dzień, więc szybko o niej zapominamy.

Nie zachęcam Cię do tego, aby teraz codziennie do śniadania rozwiązywać 5 zadań na dzielenie w słupku i zacząć bojkotować kalkulatory.

Warto jednak dbać o to, żeby nie powiększać tego grona zapomnianych umiejętności w niekontrolowany sposób, wyręczając się asystentem SI w każdym rodzaju pracy umysłowej czy kreatywnej

🔑 Kluczowe zasady

Jeśli chcesz ćwiczyć orientację w terenie, wyłączasz GPS i próbujesz dojść / dojechać do celu bez wspomagaczy. W razie czego zawsze możesz go włączyć, ale podejmujesz próbę i wysiłek. Warto od czasu do czasu zrobić sobie takie ćwiczenie.

Jakie ma to odniesienie do SI?

  • Zamiast traktować efekty pracy SI jako gotowy produkt, traktuj je jako element składowy, wymagający dodatkowej pracy. Bierzemy odpowiedzialność za rezultat i potrafimy powiedzieć, skąd się wziął.

  • Zamiast oddawać asystentowi pełnię zadania, traktujemy go jako sparing-partnera, który będzie zadawał nam pytania uzupełniające i pozwoli uwolnić nasz własny potencjał. Świetnie sprawdzi się do tego Technika Odwróconych Ról.

  • Zamiast "stwórz ofertę dla moich klientów", wprowadzamy SI w rolę naszego klienta/odbiorcy i dyskutujemy o jego oczekiwaniach. Pozwoli nam to uzupełnić niedostrzeżone braki, lepiej się przygotować i stworzyć bardziej dopracowany produkt.

  • Zamiast brać wszystko, co powie SI za pewnik, patrzymy w krytyczny sposób, weryfikujemy informacje i po ludzku patrzymy na efekty, przed wykorzystaniem ich dalej.

To nie jest tak, że SI jest złe i nie warto z niego korzystać. Ale utraktowanie go jako narzędzia wspierającego, a nie wszechwiedzący zamiennik w dłuższej perspektywie pozwoli Ci rozwijać siebie i utrzymać wartość swoich umiejętności.

To nie jest tak, że asystent zawsze jest miły.

🌱 Moja filozofia SI

Sam wypracowałem sobie zestaw zasad, które pozwalają trzymać się w ryzach.

Oto one:

  1. Nie goń za nowościami za wszelką cenę (tutaj więcej o tym punkcie) – stopniowo wprowadzaj narzędzia i rób to tylko wtedy, gdy masz dla nich realne zastosowanie;

  2. Dbaj o swoje podstawowe umiejętności – poza znajomością nowych technologii dbaj też o to, co umiesz robić na co dzień i co wyróżnia Cię na rynku pracy;

  3. Rób burzę mózgów, zamiast się wyręczać – korzystaj z SI jako partnera do dyskusji, a nie coś, co ma Cię wyręczyć;

  4. Weryfikuj fakty i traktuj wyniki jako półprodukt — każdą odpowiedź SI poddawaj krytycznej ocenie, nie traktuj jej jako prawdy objawionej;

  5. Rób regularne przerwy od technologii – od czasu do czasu wykonaj zadanie całkowicie bez użycia SI;

  6. Nie ma miejsca na SI w relacjach – są takie sytuacje, w których ważne jest nasza ludzka natura, np. relacje. Tam nie ma miejsca na SI.

Gorąco zachęcam do tego, żebyś też wypracował swoją własną listę zasad, które będą wskazywać Ci drogę w tych burzliwych czasach.

💬 Podsumowanie

Kalkulatory spowodowały, że nie musimy już wykonywać żmudnych obliczeń ręcznie, ale jednocześnie zapomnieliśmy metod liczenia manualnego. Podobnie może być z innymi umiejętnościami, jeśli zaczniemy nadmiernie polegać na SI.

Warto świadomie podejść do nowych technologii i dbać o rozwój umiejętności wykraczających poza możliwości SI. Może pomóc w tym Twoja własna lista zasad korzystania z tych narzędzi.

Daj znać, czy już taką masz lub co sądzisz o mojej - chętnie o tym podyskutuję!

🧭 Krok po kroku:
Interaktywny quiz na dowolny temat

Chcę się z Tobą dzisiaj podzielić ciekawym promptem, na który ostatnio trafiłem.

Pozwala on stworzyć interaktywną grę w formie quizu na dowolny temat – zarówno z wiedzy ogólnej, jak i bazujący na przesłanych materiałach.

Tak stworzona gra będzie fajną formą utrwalania wiedzy, ciekawym uzupełenieniem prowadzonego przez Ciebie szkolenia, czy zabawą dla dzieci.

💡 Szybka porada:
Udostępnianie swojej lokalizacji z Google Maps

Mapy Google pozwalają na dzielenie się lokalizacją z innymi.

Będzie to przydatne podczas podróży, dla zapewnienia bezpieczeństwa czy przy spotkaniach ze znajomymi.

Jak skorzystać z tej możliwości?

Opcja 1: Udostępnienie ogólnej lokalizacji

  1. Otwórz Mapy Google → dotknij zdjęcia profilowego → wybierz "Udostępnianie lokalizacji";

  2. Naciśnij "Udostępnij lokalizację" → wybierz czas (np. 2h) lub "Do wyłączenia";

  3. Wskaż osobę lub skopiuj link do wysłania;

Opcja 2: Udostępnienie postępów w trasie

  1. Podczas nawigacji rozwiń dolne menu → wybierz "Udostępniaj postępy";

  2. Wybierz osobę lub skopiuj link;

  3. Funkcja będzie aktywna do dotarcia na miejsce;

Aby zatrzymać udostępnianie otwórz menu "Udostępnianie lokalizacji" i wyłącz aktywne udostępnienia.

Pamiętaj, że funkcja może zwiększyć zużycie baterii, a aktualizacje lokalizacji mogą mieć kilkuminutowe opóźnienie.

☕ Jeśli moje treści Ci się przydają, to możesz wesprzeć ten newsletter kubkiem gorącej kawy.

🧰 Polecana aplikacja:
LatarnikWyborczy

Logo Latarnika Wyborczego.

LatarnikWyborczy to narzędzie, które pomoże Ci wybrać odpowiedniego kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Zasada działania jest prosta. Odpowiadasz na 20 pytań światopoglądowych, a na koniec otrzymujesz zestawienie zgodności Twoich poglądów z poszczególnymi kandydatami. Możesz też porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kandydatów.

Warto skorzystać z Latarnika przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, zwłaszcza jeśli wciąż zastanawiasz się, na kogo zagłosować.

Jak oceniasz to wydanie?

Klikając w opcję poniżej, pomagasz mi w pracy nad kolejnymi wydaniami. Z góry dziękuję!

Login or Subscribe to participate in polls.

⭐ Bonusy dla subskrybentów

Nie wiesz, jak zalogować się, żeby zobaczyć bonusy? Zobacz instrukcję.

I to już koniec na dzisiaj!

Życzę Ci dobrego dnia i do zobaczenia w kolejnym wydaniu!

Reply

or to participate.