🎧 A może by tak słuchać, zamiast czytać?

W jaki sposób listę artykułów "do przeczytania później" zamienić na wersję audio i przesłuchać przy okazji.

Cześć 👋

Pisząc do Ciebie te słowa z pewną nutką nostalgii patrzę na edytor wiadomości w MailerLite, skąd wysyłam do Ciebie wiadomości do tej pory.

„Dlaczego z nutką nostalgii?” – możesz zapytać.

Otóż od kolejnego wydania to się zmieni. Zmieni się usługa, której używam do wysyłki wiadomości, ale nie zmieni się to, że dalej będziemy się widywać w Twojej skrzynce co 2 tygodnie.

Dzisiejszym, 39. wydaniem, zamykam pewien rozdział i otwieram jednocześnie następny, który przyniesie rozwój akcji, ciekawe wątki i nowe możliwości.

Już się nie mogę doczekać!

O tym, dlaczego podjąłem taką decyzję i jakie mam plany, opowiem Ci już niedługo. Tymczasem przygotowałem dla Ciebie na dzisiaj:

  • 🔥 Temat wydania: A może by tak słuchać, zamiast czytać?

  • ⚡ Szybka porada: Notatki na liście zadań w Todoist;

  • 👀 Warto zobaczyć;

  • 🧰 Polecana aplikacja: LinkPreview;

  • ⭐️ Bonusy dla subskrybentów;

Życzę miłego czytania!

🔥 Temat wydania:
A może by tak słuchać, zamiast czytać?

Każdego dnia widzimy w Internecie masę treści. Zdecydowanie więcej, niż jesteśmy w stanie przyswoić.

Część z tych treści wydaje nam się na tyle interesująca, że zapisujemy je sobie do przeczytania później – czy to w zakładkach w przeglądarce, czy w specjalnych aplikacjach (np. Pocket, Instapaper, czy Readwise Reader).

Jest tylko jeden problem.

🥲 Problem w gromadzeniu treści do przeczytania

Wiele ludzi zmaga się z tym, że lista zapisanych artykułów wciąż jest dłuższa, niż nasze rzeczywiste możliwości ich czytania.

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy tak nie miał 🤔

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy tak nie miał 🤔

Nie chcę tutaj oczywiście generalizować i jeśli Ty spokojnie wyrabiasz się z czytaniem wszystkiego – to dobra Twoja!

Niezależnie od tego, w której grupie jesteś, chcę Ci dzisiaj opowiedzieć o sposobach na przekształcenie listy „do przeczytania” w listę „do przesłuchania”. 

Słuchanie ma to do siebie, że możemy je wykonywać często niezależnie od miejsca, a także przy okazji wykonywania innych czynności – jazdy samochodem, treningu, czy sprzątania. 

🎙️ Twój osobisty podcast

Jedną z możliwości jest automatyczne tworzenie naszego prywatnego, przeznaczonego tylko dla naszych uszu, podcastu.

Taką funkcję oferuje aplikacja ListenLater.com.

Po rejestracji otrzymujemy unikalny adres naszego podcastu, który możemy następnie podłączyć do używanej przez nas aplikacji podcastowej.

Otrzymujemy też adres e-mail, na który możemy wysyłać linki do interesujących nas artykułów. Usługa pobiera ich treść i generuje nam kolejne odcinki podcastu do posłuchania.

Co ciekawe, możemy w ustawieniach włączyć automatyczne tłumaczenie artykułów na nasz język i wtedy niezależnie od tego, w jakim języku artykuł wyślemy, nasz podcast będzie zawsze np. po Polsku. 

Usługa ma przy tym bardzo uczciwy model rozliczeniowy – płacimy tylko za rzeczywiste zużycie, tzn. za ilość przeczytanych znaków ($0.03 za 1,000 znaków). Na start otrzymujemy za darmo $2 do wykorzystania.

📱 Aplikacja do słuchania

Kolejna możliwość, to nowość od ElevenLabs – firmy, która odpowiada za najlepszy obecnie algorytm generowania i klonowania głosu. 

Jest to aplikacja na urządzenia mobilne o nazwie ElevenLabs Reader. Jest dostępna na urządzenia z Androidem i iOS. 

Jak działa? 

Do aplikacji możemy dodawać treści z adresu URL, wgrywając plik (np. PDF), czy robiąc zdjęcie. Aplikacja odczyta dodaną treść i wygeneruje głos, który przeczyta nam daną treść.

W tym przypadku, poza samym słuchaniem, możemy też czytać (aplikacja na bieżąco podświetla kolejne słowa), co może być też przydatne na przykład do nauki języka.

Tak działa czytanie w ElevenLabs Reader.

Tak działa czytanie w ElevenLabs Reader.

📨 Tego newslettera też możesz posłuchać!

I na koniec chcę Ci jeszcze powiedzieć o małej nowości, którą dla Ciebie szykuję. Jednej z kilku innych. 

Jestem na etapie zmiany platformy do wysyłki tych wiadomości na inną, a przy okazji tej zmiany wprowadzam też możliwość słuchania tego newslettera. 

Jeśli chcesz posłuchać tego wydania, to możesz to zrobić klikając tutaj.

Kolejne wydania, wysłane z nowej platformy, będą miały link do odsłuchu umieszczony na samej górze wiadomości.

Tak będzie wyglądał link do wersji audio

Tak będzie wyglądał link do wersji audio.

Mam nadzieję, że ta opcja będzie dla Ciebie przydatna!

💬 Podsumowanie

Słuchanie treści tekstowych może być bardzo przydatne, jeśli zależy nam na tym, żeby być na bieżąco i jeśli nasza lista artykułów do przeczytania później wydaje się nie mieć końca.

Nie mówię tutaj oczywiście o tym, żeby każdą wolną chwilę spędzać ze słuchawkami na uszach – czas na wyciszenie jest ważniejszy, niż czas na konsumpcję, czy produktywność.

Z drugiej strony, jeśli spędzasz czas w korkach, na sprzątaniu, czy szukasz czegoś do słuchania w trakcie treningów, to taka możliwość będzie połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

Zachęcam do eksperymentowania z takimi formami odbioru. Daj znać, jak sprawdziły się u Ciebie!

⚡ Szybka porada:
Notatki na liście zadań w Todoist

Jeśli korzystasz z Todoist do zarządzania swoimi zadaniami, to możesz na liście zadań dodawać też notatki. 

Jak to zrobić?

Rozpocznij dokładnie tak, jak byś chciał/a dodać zadanie. Przed nazwą, dodaj jednak znak gwiazdki „*”. 

Tak dodana pozycja będzie wyświetlana bez przycisku do odhaczenia jego wykonania.

Dodawanie notatek do listy zadań w Todoist

Dodawanie notatek do listy zadań w Todoist

Możesz też sotoswać formatowanie w nazwie takiej notatki, czy dodać do niej opis. 

Będzie to przydatne na przykład wtedy, gdy tworzysz nowy projekt i chcesz dodać do niego dodatkowe informacje (jak np. opis projektu).

🙏 Twoja opinia jest dla mnie ważna

Muszę Ci się przyznać do małej pomyłki. Poprosiłem Cię w ostatnim wydaniu newslettera o opinię na jego temat i… podłączyłem niedziałający przycisk do jej wystawienia 🤦‍♂️

Dlatego dzisiaj przychodzę z tą samą prośbą ponownie.

Jeśli moje wiadomości są dla Ciebie wartościowe, to będę bardzo wdzięczny za podzielenie się opinią. Wystarczy, że klikniesz w poniższy przycisk i napiszesz kilka słów. Z góry dziękuję!

👀 Warto zobaczyć

  • ☑️ Chcesz poprawić swój sposób zarządzania zadaniami, ale nie wiesz od czego zacząć? Zobacz tę bazę przydatnych artykułów właśnie w temacie produktywności. Jest ona tworzona przez Todoist i niektóre porady nawiązują do tej aplikacji, ale większość z nich jest na tyle uniwersalna, że wprowadzisz je do swojego życia niezależnie od tego, z jakiego sposobu na zarządzanie zadaniami korzystasz.

    PS. Te porady również możesz odsłuchać, zamiast je czytać, jeśli skorzystasz ze sposobów z tego wydania.

  • 🍪 Okienka z prośbą o akceptację plików cookies stały się już częścią internetowego krajobrazu. Ale czym tak właściwie są te pliki? Jaka jest różnica, pomiędzy plikami analitycznymi a marketingowymi? I jak to działa? O tym można przeczytać w tym artykule.

  • 🦅 Nie wiem, czy wiesz, ale na rynku są dostępne nasze ojczyste, polskie, duży modele językowy. Mamy Bielika, Qrę, Trurla i PLLuMa. Kto nad nimi pracuje? Czym się różnią? I czy tworzenie takich modeli jest nam w ogóle potrzebne? Tutaj znajdziesz odpowiedź na te pytania.

  • 🛑 Wyobraź sobie, że ktoś dzwoni do Ciebie, mówi „cześć!”, a potem zawiesza połączenie i nie odzywa się przez dłuższą chwilę. Brzmi dziwnie? Często jednak robimy tak w komunikacji tekstowej. Ta strona tłumaczy, dlaczego zamiast pisać tylko „cześć!”, warto od razu powiedzieć o co nam chodzi i jak może to usprawnić komunikację tekstową.

Logo LinkPreview

Logo LinkPreview

LinkPreview przyda się osobom prowadzącym strony firmowe, blogi, czy innego typu strony internetowe.

To bardzo prosta aplikacja, której podajemy w niej adres strony internetowej (może to być strona główna, podstrona, strona wpisu na blogu), a ona pokazuje nam, jak ta strona będzie wyglądać udostępniona w różnych miejscach (Facebook, LinkedIn, komunikatory i tak dalej).

Dzięki temu możemy upewnić się, że nasza strona jest prawidłowo skonfigurowana, a po udostępnieniu będzie się prezentować atrakcyjnie. Z kolei jeśli coś będzie nie tak, będziemy mogli podjąć działania i poprawić konfigurację z wyprzedzeniem.

⭐ Bonusy dla subskrybentów

3 wcześniejsze wydania newslettera

To wszystko na dzisiaj.

Jako, że to jest ostatnie wydanie tego lata, życzę Ci udanej jego końcówki (tak! kolejny raz widzimy się jesienią, ale… to już za 2 tygodnie!).

Uciekam dopinać ostatnie szlify przed nadchodzącymi zmianami, a Tobie życzę udanego tygodnia.

Do zobaczenia już niebawem!

Reply

or to participate.