📆 5 porad na lepszą pracę z kalendarzem

Dzięki tym poradom będziesz oszczędzać czas, świadomie planować swoje dni i lepiej się zorganizujesz.

Dzień dobry! 👋

Witam się z Tobą w ostatni w tym roku sierpniowy poniedziałek! Zbliża się rok szkolny, a zaraz za nim rok akademicki i ostatni kwartał tego roku.

To dobry moment na to, żeby dobrze się zorganizować, żeby jeszcze nieco tegorocznych planów zrealizować – dlatego dzisiaj opowiem Ci o sposobach na lepszą pracę z kalendarzem.

W dzisiejszym wydaniu przeczytasz:

  1. 🔥 Temat wydania: 5 porad na lepszą pracę z kalendarzem;

  2. Szybka porada: Skanowanie dokumentów telefonem;

  3. 👀 Warto zobaczyć:

    • Czy znasz te funkcje Canvy?

    • Moja lista najważniejszych aplikacji do pracy;

    • Notion wprowadza funkcję wykresów;

    • Czy warto korzystać z VPNów?

  4. 🧰 Polecana aplikacja: LocalSend;

  5. ⭐️ Bonusy dla subskrybentów;

Zapraszam i życzę miłej lektury 🙌

🔥 Temat wydania:
5 porad na lepszą pracę z kalendarzem

Podobno w życiu każdego człowieka przychodzi czas, kiedy kalendarz staje się jednym z podstawowych towarzyszy codzienności.

Zobowiązania, spotkania, wizyty, plany – wszystkie te rzeczy w jakiś sposób osadzone w konkretnym momencie w czasie warto organizować właśnie w kalendarzu.

Ale o ile jako narzędzie, jest on dosyć prosty i intuicyjny, o tyle korzystając z jego cyfrowej wersji można na wiele sposobów ułatwić swoje życie.

Przychodzę więc dzisiaj do Ciebie, aby kilka takich ułatwień Ci zaproponować.

W tych poradach opieram się przede wszystkim o Kalendarz Google. Utworzone tam kalendarze możesz integrować z innymi aplikacjami i usługami (np. Notion Calendar, Apple Calendar i tak dalej).

Zaczynamy?

✨ Jeden, czy wiele?

Przede wszystkim warto powiedzieć o tym, że w większości aplikacji do zarządzania kalendarzem, możesz w ramach jednego konta, utworzyć wiele różnych kalendarzy.

W ten sposób możesz rozdzielić sobie zobowiązania zawodowe od prywatnych, czy mieć inny kalendarz, w którym będziesz planować bloki czasu („Plan dnia”), a inny – żeby zapisywać konkretne wydarzenia, czy właśnie wizyty.

Każdy taki kalendarz może mieć inne ustawienia powiadomień, czy inny kolor wydarzeń, dzięki czemu łatwiej Ci będzie wizualnie rozróżnić wydarzenia.

💌 Współdziel kalendarze i zapraszaj do wydarzeń

Swoje kalendarze możesz udostępniać innym użytkownikom Google. 

Dzięki temu, wszyscy będziecie mieć podgląd do terminów dodanych w danym kalendarzu i będziecie otrzymywać powiadomienia na ich temat.

Może być to przydatne w gronie rodziny, żeby zapisywać sobie w ten sposób wspólne plany albo żeby Twoja druga połówka miała podgląd na Twoje plany i zobowiązania – co zdecydowanie ułatwia wspólne planowanie.

Jeśli jednak nie jest dla Ciebie wygodnym korzystanie ze wspólnego kalendarza, to dobrym pomysłem jest też zapraszanie się nawzajem do wspólnych wydarzeń – wystarczy, dodając wydarzenie, dodać drugą osobę, jako jego uczestnika.

📡 Blokuj czas między kalendarzami

Jeśli na co dzień utrzymujesz kilka kalendarzy w oddzielnych kontach Google (na przykład firmowy i prywatny), to możesz spotkać się z problemem kolizji wydarzeń. 

Dochodzi do niego wtedy, gdy wydarzenia związane z pracą, pokrywają się z prywatnymi planami i odwrotnie.

Możesz temu zapobiec, jeśli skorzystasz z możliwości blokowania czasu pomiędzy kalendarzami. Wystarczy, że skorzystasz np. z Reclaim.ai, czy Notion Calendar

Do tych usług podpinasz oba swoje konta i ustawiasz, aby np. wydarzenia z kalendarza prywatnego, były dodawane jako zablokowany czas w kalendarzu firmowym.

To Ty decydujesz, jaki poziom prywatności zachowujesz – możesz udostępniać szczegóły wydarzeń albo tylko informację o swojej niedostępności.

🎯 Świadomie planuj swój czas

Jestem gorącym fanem używania kalendarza do planowania swojego czasu tak ogólnie – nie tylko tego, związanego z konkretnymi terminami, czy wizytami.

Warto jest świadomie zapisywać w swoim kalendarzu bloki czasu na odpoczynek, porządki domowe, czy rozwój.

Często, jeśli świadomie nie zaplanujesz sobie czasu i nie wpiszesz go do kalendarza, to ten czas zajmie Ci coś zupełnie innego. Zawsze znajdzie się coś do roboty, a tylko świadome planowanie czasu pozwala w dłuższej perspektywie osiągać zamierzone cele.

Jeśli skorzystasz do tego celu z pierwszej porady i utworzysz do tego oddzielny kalendarz, to będzie też można ukryć ten plan dnia wtedy, gdy nie będziesz go potrzebować.

🏓 Udostępnij swój terminarz

Wiesz, czym jest kalendarzowy ping-pong?

Zachodzi wtedy, gdy umawiasz się z kimś na spotkanie (np. z klientem) i wymieniacie się wiadomościami, żeby znaleźć odpowiadający Wam obojgu termin.

Żeby tego uniknąć, możesz stworzyć swój własny terminarz dostępności, który wysyłasz drugiej stronie.

W terminarzu określasz swoją dostępność, czy warunki, jakim podlegają wydarzenia (np. wyprzedzenie, z jakim można wybierać termin). Podłączasz tam też swój kalendarz, dzięki czemu dodanie wydarzenia do kalendarza manualnie, spowoduje usunięcie danego terminu z terminarza.

I na koniec wysyłasz klientom link, w którym mogą zapoznać się z Twoją dostępnością i wybrać pasujący sobie termin, unikając przy tym odbijania od siebie wiadomości.

Taki terminarz za darmo skonfigurujesz na przykład w cal.com.

💬 Podsumowanie

Cyfrowy terminarz ułatwia życie, szczególnie, gdy korzystamy z pełni jego możliwości. Zachęcam Cię więc do wypróbowania przynajmniej jednej z tych porad i podzielenia się wrażeniami.

Jeśli do tej pory korzystałeś tylko z fizycznego kalendarza i chcesz spróbować jego cyfrowej wersji, to zdecydowanie polecam zacząć od Kalendarza Google.

A jeśli chcesz podzielić się swoimi metodami lub chcesz poczytać o tym więcej, to koniecznie odpowiedz na tę wiadomość – czekam po drugiej stronie sieci.

⚡ Szybka porada:
Skanowanie dokumentów telefonem

Potrzebujesz czasami szybko zeskanować dokument, paragon, czy fakturę? Nie musisz uruchamiać do tego fizycznego skanera – możesz do tego celu użyć Twojego telefonu.

Jeżeli korzystasz z Androida, to polecam do tego celu aplikację Google Drive, w której przycisk skanowania dokumentów znajdziesz nad plusem, służącym do tworzenia nowego pliku. 

Tak zeskanowany dokument trafi od razu na Twój chmurowy dysk.

Jeśli z kolei korzystasz z urządzeń Apple, to masz dwie możliwości – po pierwsze możesz przytrzymać ikonę aplikacji Notatki i wybrać opcję „Skanuj dokument”. Skan trafi do aplikacji Notatki.

Możesz też z poziomu komputera otworzyć katalog na swoim dysku, kliknąć ikonę trzech kropek i wybrać „Importuj z iPhone” -> „Skanuj dokument”. 

W Twoim telefonie automatycznie zostanie uruchomiony aparat w trybie skanowania.

A nie można po prostu zrobić zdjęcia aparatem? Można, ale skanowanie automatycznie wykadruje nasz dokument w taki sposób, że nie będzie widoczne nic poza nim i ustawi parametry zdjęcia tak, aby tekst na dokumencie będzie lepiej widoczny.

🙏 Twoja opinia jest dla mnie ważna

Moje wiadomości są dla Ciebie wartościowe? Będę bardzo wdzięczny za podzielenie się opinią. Z góry dziękuję!

👀 Warto zobaczyć

  1. 🖼️ Znasz Canvę, ale kojarzy Ci się ona z prostym programem do tworzenia tylko niezbyt skomplikowanych grafik? Tak naprawdę Canva oferuje dużo więcej funkcji, a bardzo fajne podsumowanie kilku z nich znajdziesz tutaj.

  2. 🎧 Idealne aplikacje nie istnieją, ale do pracy warto wybrać takie, które będą nas wspierać, a nie przeszkadzać. Dlatego w nowym odcinku podcastu dzielę się moją listą najważniejszych aplikacji, których używam na co dzień (głównie do pracy, ale nie tylko). Być może, że któraś z nich pozwoli Ci lepiej zorganizować swoją codzienną pracę przy komputerze. 

  3. 📊 Notion wprowadził obsługę wykresów. Może to ułatwić Ci planowanie, analizy i ogólną organizację, więc jeśli chcesz urozmaicić swoje strony, to możesz już z nich skorzystać. Minusem jest jednak to, że w pakiecie darmowym Notion, funkcja ta posiada znaczne ograniczenia.

  4. 🌐 Reklamy VPNów pojawiają się w wielu miejscach i poleca je wielu twórców online. Niestety, tym reklamom często towarzyszą naciągane obietnice. Z tego filmu dowiesz się, czym jest VPN, jak tak naprawdę działa i jakie są jego prawdziwe zastosowania. Dzięki temu łatwiej zdecydujesz, czy potrzebujesz takiej usługi, czy nie.

🧰 Polecana aplikacja: LocalSend

LocalSend to aplikacja, która pozwala szybko udostępiać pliki pomiędzy urządzeniami będącymi w tej samej sieci – między komputerami, telefonami, czy komputerem a telefonem.

Jeśli korzystasz z urządzeń Apple, to być może znasz funkcję AirDrop. LocalSend to aplikacja, która oferuje analogiczne rozwiązanie, tylko działa na różnych platformach.

Co fajne, jest ona darmowa, a dane są wysyłane wewnątrz naszej sieci lokalnej, więc nikt z zewnątrz nie ma do nich dostępu.

⭐ Bonusy dla subskrybentów

3 wcześniejsze wydania newslettera

To wszystko na dzisiaj.

Życzę Ci udanego dnia i do zobaczenia już niedługo! 👋

Reply

or to participate.